Skip to content

Odparovacie rybníky na potaš

Len málo vecí vyzerá v červenohnedej púšti Utahu tak nepatrične ako elektrické modré rybníky.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na získavanie chloridu draselného, známeho aj ako potaš, z púštnej krajiny v Utahu používa spoločnosť Intrepid Potash, Inc. sériu odparovacích bazénov, ktorých oslnivo modrá voda je v ostrom kontraste s červenou púšťou, ktorá ich obklopuje.

Spoločnosť Intrepid Potash, Inc. prevádzkuje tri potašové bane v Spojených štátoch, jednu v Novom Mexiku a dve v Utahu. Najznámejšia a najfotografovanejšia z týchto lokalít sa nachádza v Moabe v štáte Utah, kde elektricky modré odparovacie jazierka na potaš poskytujú psychedelický pohľad na inak červenkastú púšť.

V bani Moab baníci čerpajú vodu z rieky Colorado hlboko pod zemou, aby sa dostali k potašovej rude, ktorá sa nachádza približne 3 900 stôp (1 200 metrov) pod povrchom. Voda rozpúšťa potaš na soľný roztok, ktorý sa potom čerpá do podzemných dutín. Po úplnom rozpustení sa potašová soľanka prečerpáva do jedného z odparovacích rybníkov. A práve tu sa veci stávajú podivuhodnými.

Voda v odparovacích jazierkach je zafarbená na jasne modro, aby mohla absorbovať viac slnečného svetla a tepla. Tým sa skracuje čas potrebný na kryštalizáciu potaše, ktorá sa potom môže vybrať a spracovať na hnojivo. Proces odparovania v Moabských rybníkoch trvá približne 300 dní a baňa produkuje 700 až 1 000 ton potaše denne.

Odparovacie rybníky na potaš

Počas procesu odparovania rybníky menia farbu. Niekedy je väčšina rybníkov žiarivo elektricky modrá. Niekedy však rybníky majú rôzne farby a vytvárajú dúhovú modrú spolu s tyrkysovými, oranžovými, žltými a bielymi pásmi, ktoré naznačujú rôzne fázy odparovania. V každom prípade je to celkom pekný pohľad, rybníky vytvárajú nadpozemskú krajinu pozdĺž brehov rieky Colorado.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.07 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km