Skip to content

Atómový bunker Cheyenne Mountain

Superhviezda atómových bunkrov studenej vojny sa objavila v nespočetných filmoch, ale v súčasnosti je sotva funkčná. 

Približná doba čítania: 4 minúty

Atómový bunker Cheyenne Mountain, ktorý sa rozprestiera hlboko v coloradskom pohorí, je možno najznámejšou polotajnou základňou v americkej histórii vďaka tomu, že sa objavil na veľkých filmových plátnach aj malých televíznych obrazovkách v domácnostiach, ale v súčasnosti je viac pozlátkom ako funkčným, pretože väčšina jeho aktivít bola presunutá inde.

Atómový bunker

Výkopové práce na bunkri sa začali v roku 1961, keď americká armáda požiadala súkromnú banskú spoločnosť, aby začala s odstrelom jaskýň v samotnej hore. Postupne sa vyčistila celá séria hlavných komôr, čím vznikli hektáre podzemných priestorov, v ktorých sa vytvoril rad objektov podopretých na pružinách, aby sa zabránilo poškodeniu pri zemetraseniach, a spevnených o okolitú skalu. Vznikli aj ďalšie obslužné priestory, ako sú vodné nádrže a sklady zásob, vďaka čomu bola lokalita úplne sebestačná na mimoriadne dlhé obdobie. 

Atómový bunker

V roku 1966 bol bunker plne funkčný a zakrátko sa stal sídlom veliteľstva NORAD (North American Aerospace Defense Command), ktoré malo pod kontrolou “tlačidlá”, ktorých stlačenia sa tak obávali počas celej studenej vojny. Počas svojho najlepšieho obdobia riadila táto organizácia sofistikované programy protivzdušnej obrany z piatich špecializovaných stredísk v komplexe bunkra. Komplex bol chránený pred výbuchmi EMP, ostreľovaním, prírodnými katastrofami a pozemnou inváziou, čo z neho robilo ideálne miesto pre strategicky dôležité obranné programy. Nanešťastie nič (zatiaľ) nedokáže ochrániť veci pred postupom času, a keďže sa americké obranné mechanizmy zmenili, každé z obranných centier sa presunulo na neďalekú leteckú základňu, pričom v polovici roku 2000 zostala hora Cheyenne obývaná iba základným personálom údržby na prípadné použitie ako záložné strategické miesto.

Atómový bunker

Avšak dlho predtým, ako bola horská pevnosť v podstate opustená, sa už dostala do všeobecného pop-kultúrneho povedomia vďaka niekoľkým významným výskytom v televízii a filmoch. Zatiaľ čo interiér základne sa na plátne príliš neobjavil, sugestívny vstupný portál, ktorý predstavuje vysokú militaristickú príjazdovú cestu vedúcu priamo do svahu hory, poslúžil ako kulisa pre mnohé fantastické vojenské predlohy. Vchod sa objavil vo filmoch Wargames a Deň nezávislosti a v televíznom seriáli Hviezdna brána SG-1, v ktorom tajné komando Hviezdnej brány skutočne sídlilo v bunkri počas celej jeho dlhej série. Na počesť toho sa vraj v skutočnej základni bunkra nachádza komora na metly, ktorá je označená nápisom “Veliteľstvo Hviezdnej brány”.

Cheyenne Mountain už síce nie je najhorúcejším hráčom na vojenskej scéne, ale fanúšikovia vojenskej fikcie na slávne časy bunkra nikdy nezabudnú.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km