Skip to content

Socha Júliusa Satinského

Táto socha upozorňuje na ďalšie neobvyklé sprievodné umelecké dielo, ktoré návštevníci často prehliadajú.

Približná doba čítania: 2 minúty

Július Satinský je jedným z najobľúbenejších komikov slovenskej histórie, všestranný zabávač, ktorý bol aj filmovým hercom, spevákom a rozhlasovým moderátorom. Od roku 1959, keď mali približne 18 rokov, pôsobili s kolegom komikom Milanom Lasicom ako dvojica a zabávali ľudí v Československu počas celej jeho socialistickej éry aj po jeho rozpade.

Július Satinský

V roku 2002 dostal Satinský Pribinov kríž I. triedy, štátne vyznamenanie za celoživotný prínos slovenskému umeniu a podporu rozvoja ľudskej spoločnosti. Neskôr v tom istom roku slávny šoumen zomrel na rakovinu hrubého čreva. Pre mnohých bol hrdinom, na jeho pamiatku mu v Bratislave postavili pomník.

Lesklý chrómový pomník, ktorý sa nachádza na Dunajskej ulici, kde Satinský celý život žil, vytvoril miestny umelec Svetozár Ilavský, ktorý svoju sochu dokončoval dva roky. Samotné dielo je dosť nezvyčajné a pútavé, ale mnohí náhodní okoloidúci si nevšimnú podstatnú časť umenia.

Július Satinský

Stačí sledovať jeho prst, ktorý ukazuje na neďalekú budovu, ktorej stenu zdobí niečo nezvyčajné. Masívne strieborné ucho, ktoré predstavuje poslucháčov Satinského rozhlasových programov. Na pamätnej doske pri jeho úpätí sa v troch rôznych jazykoch (slovenčina, čeština a nemčina) píše: “Na našej ulici je sloboda”.

Július Satinský

Slovensko ponúka ďalšie miesta

Slovensko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Slovensko
Hlavné mesto: Bratislava
Úradné jazyky: slovenčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. januára 1993
Rozloha: 49035 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: SVK/SK
Internetová doména: .sk
Predvoľba telefónneho čísla: +421