Skip to content

Svätyňa Yasukuni a Yushukan

Svätyňa Yasukuni a múzeum Yushukan v Tokiu sú kontroverzné miesta, ktoré predstavujú dôležitú súčasť japonskej histórie a kultúry. Ich prezentácia histórie a uctievanie vojnových obetí a zločincov vyvoláva však kritiku a diskusiu.

Približná doba čítania: 4 minúty

V Tokiu sa nachádza niekoľko miest, ktoré sa týkajú druhej svetovej vojny a japonského militarizmu. Jedným z nich je svätyňa Yasukuni, ktorá sa nachádza nedaleko kontroverzného vojnového múzea Yushukan. Aj keď tieto miesta vyvolávajú rôzne pocity a emócie u návštevníkov, majú oba spoločné to, že sa týkajú vojenských udalostí Japonska v minulosti.

Yushukan

Svätyňa Yasukuni je miestom uctenia vojnových obetí, kde sú uctievaní japonskí vojaci, ktorí zomreli počas vojenských konfliktov, vrátane druhej svetovej vojny. Pre mnohých Japoncov je toto miesto veľmi dôležité a symbolizuje ich národnú hrdosť a uctievanie vlastného štátu. Avšak, pre mnohé krajiny, ktoré boli obeťami japonského militarizmu, je táto svätyňa veľmi kontroverzná.

Protesty a kritika sú často namierené na to, že vo svätyni Yasukuni sú uctievaní nielen tí, ktorí boli označení ako hrdinovia, ale aj tí, ktorí sa podieľali na vojnových zločinoch. To zahŕňa aj politikov a vysokých dôstojníkov, ktorí boli súdení a odsúdení za zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny. Pre mnohé krajiny, ktoré trpeli v rukách japonského vojska, toto uctievanie predstavuje urážku a narúša medzinárodné vzťahy.

Okrem svätyne Yasukuni je tu aj blízke kontroverzné vojnové múzeum Yushukan. Múzeum sa zameriava na japonské vojenské ťaženia v Číne a Kórei počas druhej svetovej vojny, ale aj na iné udalosti v japonskej vojenskej histórii. Mnohí návštevníci sú však kritickí voči spôsobu, akým je táto história prezentovaná.

Niektorí kritici tvrdia, že múzeum sa zameriava na glorifikáciu japonských vojnových činov a nezahrňuje tematiku japonských vojnových zločinov, ako napríklad nankinský masaker. Okrem toho, múzeum vystavuje niektoré artefakty a exponáty, ktoré sú pre mnohých citlivé, ako napríklad parnú lokomotívu zo Železnice smrti, ktorá bola súčasťou thajsko-barmskej železničnej trate, kde boli väzni a zajatci využívaní ako nútená pracovná sila počas druhej svetovej vojny. Mnohí kritici sa domnievajú, že múzeum sa v prípade týchto exponátov vyhýba spomínaným zločinom a nezohľadňuje utrpenie obetí.

Yushukan

Je však dôležité zdôrazniť, že múzeum Yushukan a svätyňa Yasukuni predstavujú dôležitú súčasť japonskej histórie a kultúry. Navštíviť tieto miesta môže byť pre návštevníkov príležitosťou zistiť viac o japonskom militarizme a vojenskej histórii krajiny. Zároveň však musia byť návštevníci kritickí voči prezentácii a interpretácii histórie, ktorá je v týchto miestach prezentovaná.

Mnohí Japonci sa stotožňujú so svätyňou Yasukuni a uctievaním vojnových obetí, pretože pre nich predstavuje symbolické uznávanie a uctievanie japonskej histórie a kultúry. Avšak, mnohí z nich sa zároveň snažia uznať aj utrpenie iných krajín v rukách japonského vojska a kritizujú uctievanie vojnových zločincov.

Napriek tomu, že svätyňa Yasukuni a múzeum Yushukan predstavujú kontroverzné miesta, sú dôležité nielen pre japonskú históriu a kultúru, ale aj pre medzinárodné vzťahy.

Yushukan

Japonsko ponúka ďalšie miesta

Japonsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: 日本
Hlavné mesto: Tokio
Úradné jazyky: japončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 377973 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: jen
Kód meny: JPY
Kurz (za 1 € dostaneš): 168.541 JPY
Medzinárodný kód krajiny: JP/JPN
Internetová doména: .jp
Predvoľba telefónneho čísla: +81