Skip to content

Neft Daşları

Pod rúškom tajomstva a schovaním sa pred svetom aj na Google mapách sa ukrýva prvá funkčná ropná plošina v podobe celého mesta fungujúca do dnešného dňa.

Približná doba čítania: 3 minúty

Neft Daşları je mesto zložené dohromady uprostred mora. V roku 1945 objavil Sovietsky zväz zásoby ropy asi 55 kilometrov od pobrežia Azerbajdžanu v Kaspickom mori. Problém bol, že v tej dobe neexistovali žiadne ropné plošiny ako dnes, takže pokiaľ chceli začať vŕtať v morskom dne, museli prísť na spôsob ako na to.

V Sovietskom zväze toho ale vôbec nebáli, takže sa rozhodli postaviť uprostred mora mesto. A ako to urobili? Jednoducho postavili veľa plošín s budovami ktoré prepojili s cestami. Neft Daşları sa tak roku 1949 stala prvou ropnou plošinou na svete a je funkčná do dnešného dňa. Neskôr objavili ďalšie zásoby ropy kúsok vedľa. Takže jednoducho celé to svoje mesto ešte zväčšili, a to tak že, vzali už vyradenú loď a pripojili ju k existujúcim platformám.

Nakoniec skončili s obrovským mestom plným ľudí, 300 kilometrov ciest a mnohými poschodovými budovami. V Neft Daşları žije a pracuje celkom 5000 ľudí. A nemysli si, že to bolo depresívne a špinavé ropné mesto na mori.. Oni tu majú elektrárne, knižnice, futbalové ihrisko, kúpele, zeleninové záhrady, park so stromami, 9 poschodové budovy, taktiež hostely pre návštevy, nemocnice, kino a nechýba ani pekáreň. Proste všetko, čo také moderné mesto potrebuje pre samostatné fungovanie.

Sovietsky zväz mal odvahu, agresia a dostatok finančných prostriedkov aby mesto vybudoval. Čo im avšak chýbalo, bol architekt. To znamená, že dnes sa už Neft Daşları rozpadáva. Približne 75% mesta je už v katastrofálnom stave a hrozí že sa rozpadne a prepadne sa do mora. Tunajší obyvatelia sa však vôbec nechcú odsťahovať. V hlbinách Kaspického mora je ešte dostatok ropy a niekto ju musí vyťažiť.

Už od čias Sovietskeho zväzu je návšteva sídla pre cudzincov takmer nemožná. Neft Daşları preto ostáva zahalené rúškom tajomstva. Miesto dokonca nie je možné priblížiť v Google Maps. Ako keby dané územie neexistovalo. Napriek tomu vo filme Jeden svet nestačí (séria James Bond), je priamo scéna z tohto územia.

Bez povinných osvedčeniach, špeciálných povolení od ropnej spoločnosti Socar a bezpečnostných školeniach sa nemáš šancu vôbec dostať na územie Neft Daşları. Aj keby sa ti to podarilo vybaviť, vidieť územie Neft Daşları je možné iba z vrtúľnika alebo šesťhodinovou plavbou. Argumentujú tým, že z “bezpečnostných dôvodov” nemôžu cudzinci navštíviť mesto. Dôvodom bude, že už sa nie je čím chváliť, keďže pôvodné utopistické mesto sa im pomaly rozpadáva pod rukami.

Azerbajdžan ponúka ďalšie miesta

Azerbajdžan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Azərbaycan
Hlavné mesto: Baku
Úradné jazyky: azerbajdžančina
Štátne zriadenie: republika s jednokomorovým parlamentom
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 86600 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: azerbajdžanský manat
Kód meny: AZN
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.813 AZN
Medzinárodný kód krajiny: AZ
Internetová doména: .az
Predvoľba telefónneho čísla: +994

Blízke miesta do +/- 300km