Skip to content

Soľné panvy Maras

Tento peruánsky kaňon je plný geometrických bazénov so soľou, ktorú ťažia už od čias ríše Inkov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Pole hranatých, navzájom prepojených hlinených odparovacích bazénov neďaleko malého peruánskeho mestečka Maras, napájaných malým miestnym potokom, poskytuje miestnym obyvateľom soľ a návštevníkom nádherný výhľad už celé generácie.

Salinas de Maras (ako sa nazývajú v miestnom jazyku), ktoré sa kaskádovito zlievajú do údolia na svahu ako nerovné schody, boli prvýkrát vytvorené niekedy v roku 1400 Inkami. Hoci o vzniku rybníkov nie sú žiadne písomné záznamy, zdá sa, že si ich v priebehu stoviek rokov odovzdávalo a rozširovalo niekoľko majiteľov. Soľ sa získava z mozaiky plytkých bazénov procesom odparovania. Prírodný prameň napája potok bohatý na soľ, ktorý steká do bazénov, ktoré sa potom podľa potreby otvárajú a prehradzujú. Po naplnení jedného z bazénov sa voda nechá odparovať a potom sa kryštáliky soli zoškrabú z povrchu za použitia jednoduchých nástrojov. Potom sa celý proces začína odznova.

Táto oblasť nie je vo veľkej miere industrializovaná a soľ sa stále len balí do vriec, balí a predáva na trhu. Dnes je tu približne 3 000 nádrží, ktoré stále ťaží komunita miestnych rodín, ktoré kontrolujú soľné panvy, dopravné cesty do údolia a vôbec celú produkciu soli z tejto lokality, ktorá zostáva takmer rovnaká ako v čase, keď ju Inkovia pred viac ako 1 000 rokmi objavili.

Peru ponúka ďalšie miesta

Soľné panvy Maras

Peru - Krátke info

Miestny názov: Peru
Hlavné mesto: Lima
Úradné jazyky: španielčina, kečuánčina, ajmarčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 28. júl 1821
Rozloha: 1285216 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: sol
Kód meny: PEN
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR PEN
Medzinárodný kód krajiny: PER
Internetová doména: .pe
Predvoľba telefónneho čísla: +51

Blízke miesta do +/- 300km