Skip to content

Prechod cez obratník Kozorožca

Dopravné značky v Namíbii označujú polohu jedného z piatich hlavných kruhov zemepisnej šírky.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na ceste medzi Sossusvlei a Walvis Bay v Namíbii sú dve farebné značky, jedna na každej strane cesty, ktoré označujú prechod cez obratník Kozorožca. Túto značku uvidíte opäť, ak pôjdete po ceste, ktorá spája Keetmanshoop s Windhoekom, hneď za Marientalom, ak idete na sever. Obratník Kozorožca, jeden z piatich hlavných kruhov zemepisnej šírky, vedie rovnobežne s rovníkom a je najjužnejšou zemepisnou šírkou, kde môže slnko svietiť priamo nad hlavou.

Obratník Kozorožca

V súčasnosti označuje 23,5 stupňa južnej zemepisnej šírky. Obratník Kozorožca však nie je skutočne pevným miestom. Každý rok má tendenciu posúvať sa na sever, takže dopravné značky sú mierne nepresným geografickým ukazovateľom.

Obratník Kozorožca prechádza viacerými krajinami vrátane Argentíny, Austrálie, Botswany, Brazílie, Čile, Madagaskaru, Mozambiku, Južnej Afriky, Namíbie a Paraguaja. Ak za jeho východisko považujeme “Prime Merdian” (Greenwichský) poludník, prvýkrát sa dostane na pobrežie Namíbie.

Značky sú obľúbeným miestom na fotografovanie počas cesty cez Namíbijskú púšť a mnohí návštevníci si prechod označujú umiestnením nálepky alebo podpisu na značku.

Obratník Kozorožca

Namíbia ponúka ďalšie miesta

Namíbia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Namibia
Hlavné mesto: Windhoek
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 21. marca 1990
Rozloha: 824292 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: namíbijský dolár
Kód meny: NAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 19.91 NAD
Medzinárodný kód krajiny: NAM/NA
Internetová doména: .na
Predvoľba telefónneho čísla: +264

Blízke miesta do +/- 300km