Skip to content

Modrý dóm

Čerpacia stanica na Route 66, ktorá bola navrhnutá tak, aby pripomínala Hagiu Sofiu, a teraz je symbolom umeleckej štvrte.

Približná doba čítania: 3 minúty

V 20. rokoch 20. storočia vybudovalo mesto Tulsa v štáte Oklahoma, ktorému sa darilo vďaka peniazom z ropy, prosperujúce centrum s trblietavými budovami v štýle art deco, aké nebolo možné vidieť nikde na americkom Západe. Jednou z najpozoruhodnejších budov tejto éry však vôbec nebol mrakodrap, ale čerpacia stanica navrhnutá tak, aby pripomínala Hagiu Sofiu. O sto rokov neskôr zostáva táto stavba centrom umeleckej scény a nočného života v Tulse a symbolom kultúrneho oživenia tohto nezvyčajného a ťažko skúšaného prérijného mesta.

The Blue Dome

Modrý dóm začal svoj život ako čerpacia stanica White Star, ktorú navrhli miestni architekti Lawrence Blue a Fred L. Knoblock. Čerpacia stanica bola otvorená v januári 1925 Robertom Chastainom zo spoločnosti Chastain Oil Co. V tom čase to bola prvá čerpacia stanica v Tulse s kompletnými službami s nepretržitou prevádzkou a obsluhou, ktorá žila vo vnútri kupoly. V nasledujúcom roku bola otvorená Route 66 a stanica sa vďaka svojmu charakteristickému vzhľadu stala obľúbeným orientačným bodom až do úpravy tejto trasy začiatkom 30. rokov 20. storočia.

V 50. rokoch 20. storočia čerpacia stanica zatvorila svoje brány. Modrá kupola sa stala sídlom baru Veterans až do roku 1999 a sídlil v nej aj obchod so starožitnosťami a ďalšie podniky. V súčasnosti je Modrý dóm v súkromných rukách, vlastnia ho Jo a Chris Armstrongovci zo susedného baru Arnie’s.

The Blue Dome

Hoci už nie je prístupný verejnosti, Modrý dóm prepožičal svoje charakteristické meno a vizáž celej štvrti, ktorá je teraz známa ako historická štvrť Modrý dóm. V kupole sa konajú umelecké festivaly a pop-up obchody a bary a obchody v tejto oblasti často odkazujú na jej vzhľad. Pouličné osvetlenie, kvetináče a ďalšie zariadenia občianskej vybavenosti teraz nesú farbu a tvar ikonickej kupoly.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km