Skip to content

Starý cintorín Bagolino

Za radom rôznych kaplniek sa skrýva starobylý cintorín.

Približná doba čítania: 2 minúty

Bagolino je malá dedinka ležiaca na strmých svahoch údolia Val Sabbia. História tejto dediny siaha až do čias starovekej Rímskej ríše, ktorá si tieto územia podmanila okolo roku 16 n. l. Existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že Rimania si pozdĺž údolia Val Sabbia zriadili stanovište na výmenu koní. Časom sa osada rozrástla na dedinu, a tak sa zrodila raná podoba Bagolino. Oveľa lepšie je zdokumentovaná úloha, ktorú dedina zohrávala počas stredoveku.

Starý cintorín Bagolino

Vo všeobecnosti si dedina stále zachováva stredoveký ráz s úzkymi, kľukatými cestami lemovanými radmi starých domov nalepených jeden na druhý, dláždenými schodiskami pretínajúcimi historické centrum a malebnými námestíčkami s časom opotrebovanými fontánami. Vysoká koncentrácia domov a spoločného mestského priestoru naznačuje, že pôda je v týchto horách vzácna. Napriek tomu je potrebné vytvoriť priestor pre mŕtvych aj pre živých.

Pri hlavnom kostole (Chiesa di San Rocco) sa kedysi nachádzal cintorín pochádzajúci zo stredoveku, ale Napoleon prostredníctvom ediktu svätého Clauda v roku 1804 zakázal pochovávanie mŕtvych v rámci obývaných oblastí z hygienických dôvodov. A tak bol starý cintorín vybudovaný na okraji obce. Starý cintorín, ktorý kopíruje rad starých domov v historickom centre Bagolino, sa vyznačuje radom kaplniek pozdĺž cesty. Tieto rôznorodé kaplnky, ktoré si objednali miestne zámožné rodiny, predstavujú širokú škálu architektonických štýlov.

Starý cintorín Bagolino

Za radom kaplniek sa nachádza pohrebisko pre menej majetných. Nachádzajú sa tu stovky hrobov, z ktorých väčšina je staršia ako sto rokov. Pozoruhodné sú starobylé kované kríže, ktoré svedčia o majstrovstve miestnych remeselníkov.

Taliansko ponúka ďalšie miesta

Taliansko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km