Skip to content

Múzeum Fucina

Miesto, kde môžete oceniť pot a vynaliezavosť, ktoré boli kedysi potrebné na výrobu hrnca.

Približná doba čítania: 4 minúty

Toto nie je múzeum, ktoré ukazuje, ako fungovala staroveká kováčska vyhňa. Toto je skutočná staroveká kováčska dielňa postavená na demonštráciu fascinujúcej mechaniky tohto remesla. Múzeum Fucina je rozdelené na dve časti, ktoré kedysi tvorili dve susediace, ale nezávislé kováčske dielne. Prvá časť pri vstupe je vzdelávacia sekcia s panelmi, na ktorých sa nachádza dlhý výklad o histórii a vývoji remesla. Niektoré z pôvodných zariadení sa zachovali, ale táto časť bola prevažne prestavaná na umiestnenie zbierky umeleckých diel vytvorených na mieste. Otvorom v ďalšej stene sa dostanete do funkčnej kováčskej dielne.

Múzeum Fucina

Rôzne nástroje, ktoré boli základom kováčskej dielne, sa spúšťali (a stále spúšťajú) využívaním sily Vásu Ré, umelého vodného toku, ktorý preteká obcou a poháňa mlyny rôzneho zamerania a využitia. Strmé svahy, na ktorých bolo Bienno postavené, poskytujú dostatočný sklon na to, aby sa voda stala silným zdrojom mechanickej energie potrebnej na pohyb obrovských kladív (najväčšie kladivo váži dve tony!) Zložitú sústavu ozubených kolies a reťazí, ktorá to umožňuje, možno oceniť z nádvoria.

Chvíľu trvá, kým si človek prezrie fungujúcu kováčsku vyhňu, a ten pohľad ho nemôže neohúriť. Nerovnomerné klenby dokonale ladia s nerovnou podlahou a stenami. V skutočnosti toto miesto pôsobí, akoby bolo skôr vytesané do čistej skaly, než postavené. Miestnosť je nečakane veľká, ale každé zákutie tejto dielne vypĺňajú primitívne stroje, pece, ohniská, kováčske nástroje všetkých možných názvov a zdanlivo nekonečné množstvo železných artefaktov, ktoré sa tu vyrábajú, od poľnohospodárskeho náradia po kuchynské náčinie, od neforemných hrudiek kovu po nádherné umelecké diela. Prekvapivo vysoký je aj strop, aby sa teplo produkované kováčskou dielňou mohlo rozptýliť.

Múzeum Fucina

Obe kováčske dielne kedysi patrili rodine Morandini “Stefani” a následne rodine Panteghini, ktorá ich nakoniec v roku 1985 postúpila obci Bienno. Na základe typológie a štruktúry týchto kováčskych dielní sa odhaduje, že musia pochádzať zo 17. storočia. Hlavnou produkciou týchto kováčskych dielní boli hrnce a panvice rôznych veľkostí a hĺbky. Priemyselný spôsob výroby spôsobil revolúciu na trhu a v Bienne začali obchodovať aj podomoví obchodníci, ktorí prinášali lacné hrnce hromadne vyrábané v továrňach. Približne v tomto období sa miestni kováči preorientovali na výrobu poľnohospodárskeho náradia, ktoré bolo oveľa ťažšie masovo vyrábať pomocou vtedajšej technológie. Táto zmena oživila priemysel v Bienne, ale trvala len krátko, pretože poľnohospodárske nástroje začali vyrábať aj automatizované továrne. Kováčske dielne zostali niekoľko rokov v poloopustenom stave, keď sa mesto rozhodlo premeniť ich na múzeum.

Taliansko ponúka ďalšie miesta

Taliansko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km