Priehrada Gleno

V tomto úžasnom alpskom prostredí sa nachádzajú hrozivé ruiny jednej z najhorších priehrad 20. storočia. 

Približná doba čítania: [cas_citania]

V rastúcom modernom štáte, ktorý túži po energii, akým bolo Taliansko na začiatku 20. storočia, bola vodná energia synonymom pokroku a predstavovala víťazstvo ľudstva nad prírodou. V horách provincie Bergamo v Lombardii sa však tento pokus zmenil na tragédiu. 

Gleno dam, Italy

Výstavba vodnej elektrárne na využitie rieky Gleno v údolí Scalve sa začala v roku 1916, ale projekt bol okamžite poznačený nekvalitným materiálom a nedostatočným spracovaním. Okrem toho sa kvôli problémom s financovaním zmenil plán z pôvodnej myšlienky gravitačnej priehrady na priehradu s viacerými oblúkmi ešte počas prác, čo viedlo k vzniku priehrady zmiešaného typu.

Tesne po jej dokončení priehradu naplnili silné dažde a niekoľko priesakov spôsobilo obavy obyvateľov údolia pod ňou.

Isté je, že 1. decembra 1923 o 7:15 ráno došlo k tragédii. Centrálna časť sa prevalila a spôsobila, že do dedín v údolí Scalve sa vyliala masa 4,5 milióna kubických metrov vody. Oficiálny počet obetí povodne počítal s 356 ľudskými životmi, ako aj s obrovskými škodami na cestách, mostoch a budovách.

Z priehrady zostala 160 metrov vysoká betónová hrádza s obrovskou, mrazivou trhlinou v jej strednej časti. Zlovestné ruiny sú v ostrom a surrealistickom kontraste s nádherným alpským okolím. 

Gleno dam, Italy

Taliansko ponúka ďalšie miesta

Taliansko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Časové pásmo: [actual_time]
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km