Skip to content

Múzeum kávovarov MUMAC

Nechaj sa rozmaznávať jednou z najväčších zbierok kávovarov na svete, a potom choď do kaviarne si vychutnať šálku kávy pripravenú profesionálmi.

Približná doba čítania: 3 minúty

V pôvabne zakrivenej a nápadne červenej budove v Binasco, necelých 20 kilometrov juhozápadne od Milána, sa nachádza zbierka drobností, ktoré by nemali chýbať žiadnemu milovníkovi kávy – najmä espressa. Toto je MUMAC (skratka pre Museo della Machhina per Caffe alebo “Múzeum kávovaru”), domov jednej z najkomplexnejších zbierok kávovarov na svete.

Múzeum bolo založené v roku 2012 na oslavu stého výročia spoločnosti Gruppo Cimbali, ktorej dve hlavné značky espressa a cappuccina, LaCimbali a Faema, niektorí považujú za Ferrari v kaviarenskom svete.

Mumac, Binasco

V múzeu sa nachádzajú stovky historických kávovarov na espresso, od jedinečných prototypov až po priemyselné úspechy, ktoré zmenili hru baristov po celom svete. A nejde len o výrobky Cimbali; uvidíš tu tiež stroje spoločností ako La Marzocco, Kees van der Westen, Elektra a Vibiemme.

Namiesto toho, aby bol priestor vyplnený náhodne umiestnených prístrojov na espresso, MUMAC chronologicky rozdeľuje svojich šesť výstavných priestorov. Každá galéria predstavuje inú éru, ktorá vedie návštevníkov na sociálnu aj technologickú cestu. Začína sa to stĺpcovými zariadeniami vyrobených v roku 1901, cez pákové stroje vynájdené po druhej svetovej vojne, potom cez dizajnové modely, v prevratnom a štýlovom období (od 60. do 80. rokov minulého storočia), až ku globálne uznávaným produktov posledných rokov.

Múzeum sa nezameriava iba na kávovary: môže ti tiež pomôcť získať zo svojich zŕn to najlepšie. MUMAC sídli v špičkovej budove akadémie. Tu sa kávoví profesionáli a nadšenci stretávajú, aby experimentovali so všetkým, čo súvisí s kávou a kávovarmi. Takže, ak chceš vedieť, čo sa v tvojej šálke kávy v skutočnosti deje, miestnosti na ochutnávanie a praženie akadémie ti pomôžu pochopiť tento proces a rozvinúť svoje chuťové bunky.

Ak po prehliadke múzea stále nemáš dosť, môžeš sa zastaviť v kaviarni MUMAC, kde ti domáci baristi pripravia určite niečo špeciálne.

Múzeum je otvorené iba od utorka do piatku od 10:00 do 17:00. Vstup je úplne zadarmo a k dispozícii sú ti aj audio sprievodcovia v 10 rôznych jazykoch.

Taliansko ponúka ďalšie miesta

Taliansko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km