Skip to content

Vlaková stanica Doai

Strávili by ste noc v najhlbšej železničnej stanici v Japonsku? 

Približná doba čítania: 3 minúty

Najhlbšia vlaková stanica v Japonsku je takmer určite aj najstrašidelnejšia. Stanica Doai sa nachádza v prefektúre Gunma, neďaleko mesta s horúcimi prameňmi Minakami. Nachádza sa hlboko v tuneli Shimizu, ktorý bol kedysi najdlhším tunelom v Japonsku. Keď bol v roku 1931 dokončený, skrátil čas cestovania medzi Tokiom a Niigatou o štyri hodiny.

Vlaková stanica

Cestujúci, ktorí chcú nastúpiť do jedného z vlakov Doai, musia od vchodu zostúpiť 70 metrov, čo z nej robí najhlbšiu železničnú stanicu v krajine. Tento titul predtým patril stanici Yoshioka-Kaitei na ostrove Hokkaido až do jej zatvorenia v roku 2014. Usporiadanie stanice Doai je celkom jedinečné, pretože má dve samostatné jednostranné nástupištia, ktoré sa nachádzajú v rôznych úrovniach. Zatiaľ čo južné nástupište je vzdialené len niekoľko krokov od vchodu, k vlakom smerujúcim na sever sa dostanete hlbokým tunelom. V ňom sa nachádza neuveriteľných 486 schodov, ktoré zostupujú do chladného objektu pripomínajúceho jaskyňu. Stanicou často fúka silný vietor, najmä keď okolo prechádza vlak, preto si nezabudnite pribaliť bundu. Aby to bolo ešte strašidelnejšie, stanica Doai je stanicou bez personálu, čo znamená, že vás nebude nikto počuť kričať (alebo vám potvrdiť lístok).

Stanica Doai, ktorú prevádzkuje spoločnosť JR East, slúži cestujúcim vlakom, ale donedávna ju navštevovalo viac turistov loviacich duchov ako miestnych obyvateľov. Okrem niekoľkých peších trás sa v okolí stanice Doai nikdy nedalo veľa robiť až do roku 2021, keď sa spoločnosť JR East rozhodla spustiť projekt zameraný na revitalizáciu sužovanej vidieckej stanice. V rámci projektu sa rozhodli otvoriť zariadenie glampingu (zo slov “glamorous” a “camping”) s názvom Doai Village a zmenili pokladňu na módnu kaviareň. Teraz si môžete vychutnať šálku horúcej kávy alebo módny kempingový pobyt na najstrašidelnejšej vlakovej stanici v Japonsku.

Vlaková stanica

Až do otvorenia glampingového zariadenia bola stanica Doai jedným z najznámejších “opustených” miest v Kantó, a to napriek tomu, že v skutočnosti ide o fungujúcu železničnú stanicu. Cieľom dedinky Doai bolo vdýchnuť upadajúcej stanici trochu života a na tento účel si teraz návštevníci môžu vychutnať šálku kávy a zákusok v bývalej pokladni. Ak ste ochotní odvážiť sa na noc do tmavej prírody, môžete si v dedine rezervovať stan. Keďže sú k dispozícii len štyri stany, nezabudnite si ich rezervovať v dostatočnom predstihu.

Japonsko ponúka ďalšie miesta

Japonsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: 日本
Hlavné mesto: Tokio
Úradné jazyky: japončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 377973 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: jen
Kód meny: JPY
Kurz (za 1 € dostaneš): 169.813 JPY
Medzinárodný kód krajiny: JP/JPN
Internetová doména: .jp
Predvoľba telefónneho čísla: +81

Blízke miesta do +/- 300km