Skip to content

Hora čarodejníc

Litovský chodník drevených ľudových sôch pod holým nebom.

Približná doba čítania: 2 minúty

Kúsok od hlavnej ulice v litovskom mestečku Juodkrante žije les s obrovským množstvom rozprávkových bytostí, vrán, čertov a čarodejníkov. Tento verejne prístupný chodník cez les, známy ako Kopec čarodejníc, zavedie návštevníkov na výlet po najznámejších legendách a príbehoch litovskej ľudovej histórie.

Práce na parku sôch sa začali v roku 1979 a v súčasnosti sa tu nachádza 80 rôznych drevených rezieb od miestnych umelcov. Každá socha, starostlivo ručne vyrobená, zobrazuje obľúbenú postavu z ľudových a pohanských tradícií v Juodkrante. Verejný park dostal svoje meno dávno predtým, ako boli sochy umiestnené pozdĺž lesných chodníkov, a v skutočnosti je odkazom na pohanské oslavy, ktoré sa konajú na kopci počas sviatku svätojánskej noci.

Hora čarodejníc

Každoročne 24. júna ľudia v celej Litve tancujú, spievajú a prinášajú do krajiny svätojánsku noc so staršími ľudovými tradíciami. Po príchode kresťanstva do Litvy sa oslavy premenovali na sviatok svätého Jonáša, ale mnohé zvyky majú stále pohanské korene, čo sa odráža aj vo fantastickom svete sôch na kopci čarodejníc.

Litva ponúka ďalšie miesta

Litva - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Lietuva
Hlavné mesto: Vilnius
Úradné jazyky: litovčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 16. február 1918
Rozloha: 65300 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: LTU/LT
Internetová doména: .lt
Predvoľba telefónneho čísla: +370

Blízke miesta do +/- 300km