Skip to content

Tranzistorová vodná veža Bellových laboratórií

Táto vodná veža pripomína vynález tranzistora na týchto miestach v roku 1947.

Približná doba čítania: 2 minúty

Táto vodná veža pripomína vynález tranzistora v roku 1947. Tranzistor vynašiel William Shockley so svojimi asistentmi Johnom Bardeenom a Walterom Brattainom.

Spoločnosť Bell Labs si okamžite uvedomila, aký je tranzistor významný. Bol spoľahlivejší ako vákuová trubica, produkoval menej tepla a bol lacnejší. Spoločnosť AT&T okamžite začala nahrádzať svoje vákuové elektrónky novými jednotkami, ktoré umožňovali zrozumiteľnejšie hovory s menším množstvom statickej elektriny a spoľahlivejšími komponentmi.

Tranzistorová vodná veža Bellových laboratórií

Prvé počítače ako ENIAC s 18 000 vákuovými elektrónkami boli takmer polovicu času nefunkčné kvôli poruchám elektróniek. Teraz sa mohli vyrábať nové minipočítače a IBM, spoločnosť vyrábajúca počítacie stroje a kalkulačky, začala vyrábať počítače. Rádiá sa už dali vyrábať ako prenosné a začali sa používať aj autorádiá. Tranzistor sa stal základom integrovaného obvodu, počítačov a mobilných zariadení, ktoré používame dodnes.

Spoločnosť Bell Labs sa preslávila ako inovátor 20. storočia. Operačný systém Linux, Google Android, MacOS a iOS sú založené na operačnom systéme Unix, ktorý tu bol vytvorený v 70. rokoch 20. storočia. Bol tu objavený tzv. veľký tresk. Bola tu vyvinutá teória informácie.

Tranzistorová vodná veža Bellových laboratórií

Bellove laboratóriá boli rozdelené medzi spoločnosť AT&T a sedem Bellových prevádzkových spoločností, keď sa spoločnosť AT&T rozpadla. Prešlo niekoľkými vlastníkmi a spoločnosť Alcatel, vlastník spoločnosti Lucent, ktorá bola predtým známa ako Bell Labs, komplex v roku 2013 predala. Veža bola postavená v roku 1961. Slávna centrála navrhnutá Eerom Saarinenom, ktorá bola postavená v rovnakom čase, sa nachádza na hornej časti cesty.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Tranzistorová vodná veža Bellových laboratórií

Spojené štáty - Krátke info

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km