Skip to content

Nebeský most na Staple Street

Možno to vyzerá ako ďalšia ulička v rušnom meste, ale táto ulica sa nepodobá žiadnej inej v New Yorku. Staple Street je jednou z najmenších ulíc v meste, vedie len cez dva bloky. A pritom je tu ten zvláštny prvok.

Keď sa v Staple Street pozrieš nahor, uvidíš liatinový most, ktorý spája dve budovy so samostatnými adresami a je zavesený tri poschodia nad zemou. Ale prečo je tam a na čo slúži?

Budovy spojené týmto mostom kedysi patrili nemocnici New York Hospital (dnes známej ako New York Presbyterian). Ak sa pozeráš na juh, budova naľavo (alebo na východnej strane Staple Street) je Hudson Street 60, postavená v roku 1893 ako “dom pomoci” nemocnice, alias pohotovosť. Na pravej strane, ktorá vedie pozdĺž západnej strany ulice Staple Street, je ulica 9 Jay Street, postavená v roku 1907, v ktorej sa nachádzala nemocničná práčovňa. Nebeský most bol postavený na prepojenie oboch budov v treťom poschodí.

Nakoniec sa nemocnica presťahovala, ale nebeský most zostal na svojom mieste aj po viac ako 100 rokoch. Jediným náznakom toho, že nemocnica niekedy existovala, je dnes terakotová štítová kartuša s iniciálami “N.Y.H.” na strane budovy 9 Jay Street. Napriek niekoľkým stavebným rekonštrukciám v priebehu rokov, zostala táto očarujúca pripomienka pôvodnej histórie miesta zachovaná.

Dnes tretie poschodie oboch budov spolu tvoria pracovno-obytný loft s rozlohou 7 500 štvorcových metrov. Aby si mohol vlastniť tento jedinečný priestor, musel by si si kúpiť oba lofty na oboch stranách nebeského mosta – čo znamená, že tento luxusný dom v manhattanskej štvrti Tribeca má päť spální, päť kúpeľní, vysoké stropy, množstvo okien, strešnú terasu a vlastný nebeský most.

9 Jay St, New York, NY 10013, USA
40.7179074,-74.0095796
Stiahni si KML súbor
Spojené štáty - Krátke info

United States
Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.132 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km