Skip to content

Oblúk Endale

Tento pozoruhodný oblúk, jeden z prvých architektonických prvkov postavených v parku Prospect, bol nedávno obnovený do svojej pôvodnej krásy.

Približná doba čítania: 2 minúty

V novembri 2020 sa po dlhej rekonštrukcii opäť otvoril jeden z najvýraznejších prvkov brooklynského parku Prospect. Po rokoch, keď bol oblúk Endale Arch skrytý, opäť ponúka portál do parku, ako si to predstavovali jeho dizajnéri.

Endale Arch, Brooklyn

Krajinní architekti Frederick Law Olmsted a Calvert Vaux predstavili svoju víziu parku Prospect v 60. rokoch 19. storočia. Tento oblúk, ktorý bol jedným z prvých architektonických prvkov postavených v parku, považovali za “vchod na majestátnu lúku Long Meadow z námestia Grand Army Plaza”, ako uvádza Prospect Park Alliance. Mal slúžiť ako peší priechod pod Park Drive, ktorý sa hemžil kočiarmi a koňmi, a keď ho prvýkrát otvorili pre verejnosť, denník New York Times opísal Endale Arch ako “niečo nádherné”.

Endale Arch, Brooklyn

Za viac ako 150 rokov od postavenia oblúk schátral a vyžadoval si rozsiahle opravy. Proces obnovy sa začal v roku 2015. Stabilizovali sa kamenné oporné múry a okolité svahy. Opravila sa drenáž, aby sa znížilo potenciálne zaplavenie a poškodenie vodou. V záverečnej fáze projektu sa obnovil interiér oblúka a vonkajšie kamenné prvky. Projekt renovácie v hodnote 500 000 USD trval takmer päť rokov.

Endale Arch, Brooklyn

Drevené panely, ktorými je obložená vnútorná strana oblúka, boli roky ukryté pod nánosmi špiny, nečistôt a grafitov (ako aj pod vrstvami antigrafitovej farby). Teraz sa však obnovilo obloženie z dreva bielej borovice a čierneho orecha, ktoré bolo skryté takmer sto rokov. Oblúk konečne vyzerá tak, ako keď bol prvýkrát postavený v 19. storočí, s výnimkou novo pridaného LED osvetlenia, ktoré za súmraku osvetľuje interiér.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.067 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km