Skip to content

5 Beekman Street

Táto krásna budova v srdci manhattanskej finančnej štvrte bola celé desaťročia prázdna.

Približná doba čítania: 2 minúty

V New York City, kde sa priestor zdá byť luxusom, pretože rušné ulice zapĺňajú preplnené budovy kancelárií a bytov, sa opustená deväťposchodová budova zdá takmer neuveriteľne nepravdepodobná.

Budova na Beekman Street 5, ktorá sa nachádza len jeden blok od radnice, je viac než len obdivuhodnou stavbou, je skôr akýmsi dôverným tajomstvom. Turisti, obchodníci aj bežní návštevníci ju míňajú bez toho, aby vedeli o tajomstve, ktoré sa skrýva za jej tehlovým terakotovým maskovaním. Keďže je táto elegantná budova už takmer desať rokov prázdna a jej časti sú od 40. rokov 20. storočia zatvorené, nenachádza v nej miesto ani jedna duša.

The Beekman, A Thompson Hotel

Z architektonického hľadiska je však fyzickým svedectvom niektorých z prvých zachovaných kancelárskych budov v New Yorku spred vzniku mrakodrapov, keďže je len treťou budovou v meste, v ktorej sa nachádza výťah. Táto budova vo viktoriánskom štýle z konca 19. storočia je jednou z mála na Manhattane, ktorá má átrium a svetlík v celej výške, zdobené detailným liatinovým zábradlím a stropmi.

Na to, že bola postavená v roku 1882, je budova na 5 Beekman Street vo vynikajúcom stave. Zachovanie tohto architektonického zázraku je z veľkej časti dôsledkom jeho dlhého spánku. V roku 1940 bolo átrium kvôli protipožiarnym predpisom obložené drevenými doskami, ale odvtedy bolo opäť upravené podľa predpisov. Na rozdiel od iných skeletov z tej doby sa príliš neupravovalo ani nemenilo, čím sa zachoval neporušený kus bohatej histórie Veľkého jablka.

Aktualizácia: Stará budova bola prestavaná na špičkový hotel, otvorený od septembra 2016.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1