Skip to content

Najväčšia žiarovka na svete

Tá najväčšia žiarovka na svete stále pripomína svetoznámeho vynálezcu

Približná doba čítania: 2 minúty

Thomas Edison bol prezývaný aj ako „Čarodejník z Menlo Parku“, čo je odkaz na štvrť v New Jersey, v ktorej sa kedysi nachádzalo jeho výskumné laboratórium. Ale zatiaľ čo Edison a jeho pôvodné laboratórium sú preč, v parku Menlo dodnes stojí jeden pamätník, ktorý si Edisona uctieva v podobe jeho najžiarivejšieho vynálezu.

Najväčšia žiarovka na svete má takmer 4 metre a váži osem ton. V noci môžu všetci v blízkosti 12-poschodovej veže, na ktorej spočíva žiarovka, byť svedkami jej luminiscencie svietiacej nad obytnou zónou, čo je neprehliadnuteľnou pripomienkou moderného významu Edisonovho vynálezu.

Obrovská žiarovka v parku Menlo bola postavená v roku 1938, iba sedem rokov po smrti vynálezcu. Žiarovka obsahuje 153 samostatných kúskov jantárovo tónovaného skla Pyrex, hrubých 2 palce, umiestnených v oceľovom ráme. Počas otváracích hodín si môžeš vypočuť hudbu prehrávanú z reproduktorov rozmiestnených v okolí, pocta ďalšiemu vynálezu Edisona, fonografu. Ak to na jeden deň nie je dosť, v malom domčeku v blízkosti veže sa nachádza aj malé múzeum o slávnom vynálezcovi.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Najväčšia žiarovka na svete

Spojené štáty - Krátke info

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1