Skip to content

Kaňon Charyn

Tento prírodný zázrak, prezývaný Veľký kaňon Kazachstanu, sa nachádza východne od Almaty neďaleko čínskych hraníc.

Približná doba čítania: 2 minúty

Táto destinácia, prezývaná Veľký kaňon Kazachstanu, je súčasťou národného parku a údolia rieky Charyn, ktorú napája miestne pohorie Ťanšan. Po dne kaňonu vedie štrková cesta a menšie chodníky sa vinú hore a okolo mnohých útvarov a stĺpov. Usadený červený pieskovec má rôzny odtieň od sýtooranžovej po svetlohnedú farbu, ktorú formovala milióny rokov trvajúca erózia. Viacfarebné vrstvy horniny sú produktom rôznych štádií usadzovania sedimentov a na dotyk sú často drobivé.

Údolie hradov je najznámejším miestom kaňonu s obzvlášť pútavými štruktúrami jasne červeného odtieňa. Je dlhé asi jeden až dva kilometre a hlboké 100 metrov a v lete dokáže byť naozaj spaľujúce. Ak sa potrebujete schladiť, je možné sa v rieke kúpať – alebo dokonca kajakovať, splavovať alebo loviť ryby; miestna ryba sa volá osman. Celý kaňon je dlhý celkovo asi 80 kilometrov.

Kaňon Charyn sa nachádza na území Ujgurského kraja, Raiymbek kraja a Enbekshikazakh kraja Almatskej provincie. Z Almaty je vzdialený asi dve hodiny jazdy autom; môžete využiť turistický autobus, prenajať si taxík alebo auto. V posledných rokoch sa stala viac turistickou destináciou, čo znamená víkendové davy a rozhádzané odpadky. Napriek tomu si budete musieť zbaliť vlastný obed a priniesť si fľašu alebo dve vody, pretože tu nenájdete žiadne stánky s jedlom ani obchody s potravinami. Ak budete hladní alebo smädní, láskaví kazašskí turisti vám pravdepodobne ponúknu, že sa s vami podelia o jedlo – táto vzájomná interakcia sa môže stať najlepšou časťou vašej návštevy Charynu.

Kazachstan ponúka ďalšie miesta

Kazachstan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Казахстан
Hlavné mesto: Astana
Úradné jazyky: kazaština, ruština
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 2717300 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: kazachstanský tenge
Kód meny: KZT
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR KZT
Medzinárodný kód krajiny: KAZ/KZ
Internetová doména: .kz
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km