Skip to content

Tuol Sleng

Tuol Sleng, známy aj ako S-21, bolo špeciálne väzenie Červených Khmérov v Kambodži, kde tisíce ľudí boli väznených, mučených a popravených v období 1975 - 1979, pričom dnes slúži ako muzeum, zachovávajúce bolestnú históriu a pamiatku obetí.

Približná doba čítania: 3 minúty

Tuol Sleng bolo jedným z mnohých špeciálnych väzení Červených Khmérov počas ich režimu teroru medzi rokmi 1975 a 1979. Budova v srdci kambodžského hlavného mesta, známa aj ako S-21, slúžila pôvodne ako škola. Neskôr sa z nej stalo väzenie, ktoré zohralo kľúčovú úlohu  pri vypočúvaní a mučení v centre mesta.

Jeho bránami prešlo od 14 000 do 20 000 ľudí, pričom väčšina skončila na popravisku v Choeung Ek. Toto peklo prežilo len veľmi málo väzňov – zhruba sedem – a aj to len preto, lebo boli užitoční (napríklad maľovali portréty Poi Pota). Spočiatku bývali obeťami intelektuáli a osoby, ktoré mali niečo spoločné s bývalou vládou. Po vnútorných čistkách tu však neskôr skončili aj niektorí členovia Červených Khmérov, ktorých obvinili zo “zrady revolúcie“. Motto totiž znelo: Radšej zabiť desať nevinných, ako pustiť jedného nepriateľa.

Väzenie pozostávalo zo štyroch trojposchodvých budov, z centrálne jednoposchodovej a zo štyroch dvorov. V najjužnejšej budove môžu návštevníci vidieť mučiarne, kde vietnamskí osloboditelia našli v roku 1979 posledné obete. Neprikrášlené fotografie na stenách ukazujú, v akom stave ich objavili.

V ďalšom bloku si môžete pozrieť malé cely a výstavu okov a mučiacich nástrojov, ale aj stovky registračných fotografií obetí, čo si urobili Červení Khméri (k svojim zločinom pristupovali pomerne byrokraticky, rovnako ako nacisti). Uvidíte množstvo vystrašených tvári, pričom niektoré patria aj ďeťom. Na poschodí jedného z blokov je historická výstava, ktorá dokumentuje celý režim Červených Khmérov. Na dvoroch nájdete šibenicu, ďalšie mučiace nástroje a niekoľko pamätníkov.

Múzeum genocídy

Kambodža ponúka ďalšie miesta

Kambodža - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Cambodia
Hlavné mesto: Phnom Pénh
Úradné jazyky: khmérčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 9. november 1953
Rozloha: 181040 km²
Časové pásmo: UTC +7:00
Mena: riel
Kód meny: KHR
Kurz (za 1 € dostaneš): 4428.011 KHR
Medzinárodný kód krajiny: KH
Internetová doména: .kh
Predvoľba telefónneho čísla: +855

Blízke miesta do +/- 300km