Stúpa v Phnom Penh

5 000 lebiek na pamiatku obetiam zabitých Červenými Khmérmi.

Približná doba čítania: [cas_citania]

Hrôzy, ktoré sa odohrali na mieste Choeung Ek, sú nepredstaviteľné. Medzi rokmi 1975 – 1975 tu členovia kambodžskej komunistickej strany Červení Khméri povraždili na 17 000 mužov, žien a detí.

Systematická genocída v krajine vzala životy až 2 miliónom osôb, teda asi štvrtine obyvateľov Kambodže, a bola súčasťou snahy Červených Khmérov premeniť štát v beztriednu spoločnosť zameranú na poľnohospodárstvo. Všetko obyvateľstvo bolo nútené k práci na farmách a tí, ktorí dosiahli akéhokoľvek vzdelania, boli náboženskí založení či odmietali opustiť svoj domov v mestách, boli zavraždení.

Cheoung Ek je teraz pamätníkom, v ktorého strede stojí budhistická stúpa obsahujúca ostatky zomrelých. Steny stúpy sú presklenené, takže návštevníci vidia všetkých 5 000 lebiek poskladaných vo vnútri na policiach. Mnohé lebky sú poničené, Červení Khméri totiž exekúcie vykonávali pomocou krompáčov, aby neplytvali nábojmi. V okolí pamätníku sa nachádzajú polia obklopené obrovskými jamami, ktorú skôr slúžili ako masové hroby, z ktorých boli lebky exhumované. Z hliny sem tam vytŕčajú kosti či kúsky oblečenia.

Kambodžská vláda nabáda návštevníkov, aby sa prišli na stúpu pozrieť a spomenuli si tak na hrôzy, ktoré režim Červených Khmérov vykonal.

Kambodža ponúka ďalšie miesta

Kambodža - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Cambodia
Hlavné mesto: Phnom Pénh
Úradné jazyky: khmérčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 9. november 1953
Rozloha: 181040 km²
Časové pásmo: [actual_time]
Mena: riel
Kód meny: KHR
Kurz (za 1 € dostaneš): [prepocet_kurzu mena=”KHR”] KHR
Medzinárodný kód krajiny: KH
Internetová doména: .kh
Predvoľba telefónneho čísla: +855

Blízke miesta do +/- 300km