Skip to content

Veľký model Ruska

Rusko je veľmi veľké a tak aj miniatúrny model je veľký. A až tak, že pri prehliadke máš možnosť si zapožičať ďalekohľad. Jedná sa o druhý najväčší model na svete.

Približná doba čítania: 3 minúty

Len málo krajín môžeš kompletne prejsť za jeden deň, najmenej zo všetkých krajín je to Rusko. Našťastie pre tých, ktorí chcú vidieť celú túto krajinu od Kaliningradu až po Vladivostok za pár hodín, je v Petrohrade Гранд Макет Россия alebo Veľký model Ruska.

Tento zmenšený model v priebehu piatich rokov budovalo viac ako 400 modelárov, umelcov a počítačových vedcov. Na rozsiahlej drevenej konštrukcii, je umiestnených 11 ton sadry z ktorých je vymodelované takmer celé Rusko. Každý hlavný rys krajiny je zastúpený, aj keď nie úplne všetko z priestorových dôvodov. Napriek tomu je model precízne spracovaný od vyobrazenia žaby na brehu rieky pri pohorí Ural, cez Kremeľ, až po ženu ktorá kŕmi svoje kurence, keď čúrajú na zem.

Model dokonca vyobrazuje zmeny počasia a ročného obdobia a deň trvá 15 minút (13 minút deň, 2 minúty noc). Na vytvorenie tohto efektu je použitých približne 500 000 LED svetiel.

Na modeli Ruska sa bojuje s miniatúrnymi požiarmi a miniatúrny väzni sa snažia uniknúť z väzenia. Mini pušky zhasínajú po výstreloch a premietajú sa maličké filmy na malých obrazovkách. Niekde na modeli je dokonca aj malé UFO.

Na ploche 800 metrov štvorcových premávajú vlaky po 2 500 metroch koľajníc a po dosiahnutí konca trasy sú k dispozícii aj obratiská. Automobily a nákladné vozidlá nielen jazdia po ceste, ale niekedy menia rýchlosť, aby prešli okolo sebe alebo sa zastavili na semafore. To všetko je ovládané na diaľku a niektoré situácie z nich môžu návštevníci ovládať pomocou tlačidiel na boku modelu.

Veľký model Ruska založil petrohradský podnikateľ Sergey Morozov a sídli v dvojposchodovej budove z obdobia Stalinovej éry, kde bola oficiálne otvorená v júni 2012. Model je tak veľký, že návštevníkom sa ponúka aj ďalekohľad, aby si mohli prezrieť všetky detaily. Jediný model na svete, ktorý je ešte väčší, je v Hamburg v Miniatur Wunderland.

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 97.105 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km