Skip to content

Pevnosť Zverev

Ako to dopadne, keď nie práve dobre uskladníš bojové chemikálie. Niekedy to vytvorí aj nádherný priestor.

Približná doba čítania: 2 minúty

Pevnosť Zverev z polovice 60. rokov 19. storočia, ktorú naprojektoval inžinier Konstantin Zverev, teraz leží v troskách s úchytmi guľometov a podzemnými bunkrami a vodovodné potrubie pomaly hrdzavie. Ale jedna časť pevnosti je neskutočne temná.

Od polovice 50. rokov 20. storočia bola pevnosť zakonzervovaná a odstránené zbrane. Neskôr pevnosť slúžila aj ako skúšobňa zbraní, ale aj ako žumpa pre vyhorený vykurovací olej a iné palivá či mazivá z lodí. Práve z dôvodu nedostatočnej bezpečnosti v podzemnej časti pevnosti Zverev vypukol v 70. rokoch požiar. Nebol to však obyčajný oheň.

V suteréne skladovali ruskú alternatívu k napalmu a ten keď sa vznietil, dosahoval požiar teploty cez 2000 °C. Teplota bola tak vysoká, že sa začali taviť tehly. Požiar tak vytvoril akúsi umelú jaskyňu z červených tehál plnú stalaktitov.

Dodnes pevnosť a jej podzemie z absurdných stalaktitov stojí. Dokonca od roku 1990 je pevnosť Zverev jednou z kultúrnych lokalít svetového dedičstva UNESCO.

Pevnosť Zverev

Aby si sa dostal na ostrov, musíš počkať do zimy, kedy zátoka zamŕza a môžeš jednoducho prejsť na ostrov. V opačnom prípade si prenajmi na ostrove Kronsdatd motorový čln aj so sprievodcom. Na ostrov Kronsdatd sa dostaneš mestskou hromadnou dopravou z Petrohradu.

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 97.105 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km