Skip to content

Nebeský disk z Nebry

3 600 rokov stará archeologická senzácia sa považuje za najstaršie zobrazenie vesmíru. 

Približná doba čítania: 3 minúty

V roku 1999 urobili dvaja amatérski hľadači pokladov v lese neďaleko Nebra, malého mesta vo východonemeckom regióne Sasko-Anhaltsko, vzácny objav, ktorý otriasol svetom archeológie.

Keďže dobre vedeli, že ich “vykopávky” sú nelegálne, lovci použili detektor kovov a objavili rôzne predmety z doby bronzovej, ktoré čiastočne zničili neprofesionálnymi výkopovými technikami. Senzačný nebeský kotúč, ktorý považovali za obyčajný štít, na druhý deň predali obchodníkovi so starožitnosťami a nebeský kotúč o niekoľko týždňov neskôr získal štát v rámci veľkolepej kriminálnej akcie na švajčiarskych hraniciach.

Štátne múzeum praveku

Nakoniec sa po sprístupnení vedeckému výskumu s veľkým nadšením pustili do preskúmania kuriózneho objektu rôzne výskumné tímy z viacerých vedných odborov. Po určení veku (3 600 rokov), identity spracovaných materiálov (bronz a zlato) a možného pôvodu disku (z baní v dnešnom Rakúsku, Anglicku a Rumunsku) sa archeológovia pustili do interpretácií. Disk sa používal od roku 1 800 do roku 1 600 pred n. l. a počas tohto obdobia čelil niekoľkým “aktualizáciám”.

Štátne múzeum praveku

“Nebeský disk z Nebry”, ktorý samozrejme zobrazoval Mesiac, Slnko a niekoľko ďalších nebeských súhvezdí, sa čoskoro ukázal byť nielen jednoduchým zobrazením viditeľnej oblohy, ale aj sofistikovaným nástrojom na predvídanie fáz Mesiaca a plánovanie kalendára v dobe bronzovej. Nebeský disk je zaradený medzi najvýznamnejšie svetové archeologické nálezy minulého storočia. Od roku 2008 je trvalo vystavený v “Štátnom múzeu praveku v Halle”. Okrem ikonického nebeského disku sú v múzeu vystavené aj ďalšie kuriózne archeologické a paleontologické exponáty, napríklad jediný skamenený odtlačok prsta neandertálca na svete a 370 000 rokov staré pozostatky Homo Erectus.

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Nemecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km