Skip to content

Yangykala kaňon

O jednej z najpôsobivejších prírodných atrakcií Turkménska málokto počul, ba ani ju nenavštívil.

Približná doba čítania: 2 minúty

Turkménsko je jednou z najredšie osídlených krajín Ázie a jednou z najmenej navštevovaných krajín sveta. A na ďalekom západe tejto často zabudnutej krajiny sa nachádza prírodná atrakcia, ktorú máloktorý Turkmén ešte videl: kaňon Yangykala, vetrom ošľahaná krajina farebných kaňonov a zvláštnych útvarov, ktorá sa tiahne asi 25 kilometrov cez púšť do kotliny Garabogazköl.

Yangykala bola kedysi pod vodou, dnom dávneho oceánu, ktorý existoval pred miliónmi rokov. Keď tento oceán vyschol, zanechal po sebe skalnatú krajinu, ktorú pomaly erodoval vietor a dážď a vyrezával útesy a kaňony, ktorých steny sú teraz rebrované ako mŕtvoly podivných uviaznutých morských tvorov. A potom sú tu farby: ružové a oranžové, červené a žlté, spektrum koralových odtieňov, ktoré dodávajú kaňonu Yangykala osobitý vzhľad.

Yangykala Canyon, Turkmenistan

Niekedy sa o ňom hovorí ako o “Veľkom kaňone Strednej Ázie”, ale tieto dva útesy sú veľmi odlišné. Yangykala nemala rieku Colorado, ktorá by vytýčila cestu, takže skutočný kaňon je oveľa menej členitý ako Grand Canyon. Na mnohých miestach pripomína skôr marťanskú krajinu – miesto, kam prichádza len málo ľudí a kde aj ťavy vyzerajú takmer stratené.

Yangykala Canyon, Turkmenistan

Turkmenistan ponúka ďalšie miesta

Turkmenistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Türkmenistan
Hlavné mesto: Ašchabad
Úradné jazyky: turkménčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 491210 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: turkménsky manát
Kód meny: TMT
Kurz (za 1 € dostaneš): 3.732 TMT
Medzinárodný kód krajiny: TKM
Internetová doména: .tm
Predvoľba telefónneho čísla: +993

Blízke miesta do +/- 300km