Skip to content

Nika Richarda McDonalda

Toto skromné miesto odpočinku patrí jednému z najslávnejších reštaurátorov histórie.

Približná doba čítania: 2 minúty

Neexistuje kultovejší reťazec rýchleho občerstvenia ako McDonald’s. S prevádzkami vo viac ako 100 rôznych krajinách a každodenným obsluhovaním približne 68 miliónov ľudí sa všeobecne predpokladá, že logo spoločnosti – zlatý oblúk – je jedným z najznámejších symbolov na svete.

Napriek tomu je miestom posledného odpočinku Richarda McDonalda – jeden z bratov McDonaldovcov, ktorí reťazec v 40. rokoch 20. storočia založili – skromný výklenok na pokojnom cintoríne a mauzóleu Mount Calvary v Manchestri v štáte New Hampshire, v meste, kde sa spolu so svojím bratom narodil.

Nika Richarda McDonalda

Nápad bratov McDonaldovcov na “Speedee Service System” na rýchlu prípravu a podávanie jedla zákazníkom sa prvýkrát realizoval v pôvodnom McDonald’s, malom drive-in podniku na druhom konci krajiny v kalifornskom San Bernardine. Čoskoro sa to rozšírilo a bratia začali franšízovať svoje prevádzky, čím upútali pozornosť Raya Kroca, ktorý s bratmi spolupracoval a nakoniec ich v 60. rokoch 20. storočia vykúpil z ich vlastnej spoločnosti.

Po tom, čo ich odkúpil a oni prišli o milióny dolárov z prípadného rastu ich reťazca, odišli na dôchodok a žili celkom pokojným životom. Richard McDonald zomrel pokojne v domove dôchodcov v roku 1998 a bol spopolnený. Jeho popol bol uložený na Mount Calvary spolu s jeho manželkou Dorothy.

Hoci Ray Kroc sa často vyhlasoval za “zakladateľa” impéria McDonald’s, na Richardovom skromnom výklenku sú ikonické zlaté oblúky a nápis “Zakladateľ McDonald’s”.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.089 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km