Skip to content

Akihabara: Elektrické mesto

Kedysi čierny trh s elektronikou, dnes raj pre otakov

Približná doba čítania: 3 minúty

Štvrť Akihabara, ktorá bola pôvodne vstupnou bránou pre obchodníkov do Tokia, vznikla po ničivom požiari v roku 1869. Po katastrofe začali miestni obyvatelia s rekonštrukciou, pri ktorej postavili svätyňu Akiba, božstva ochrany pred ohňom. Ako sa Tokio rozširovalo, štvrť sa rozvíjala a prevzala meno svätyne, ktorá ju chránila.

Po druhej svetovej vojne, keď sa Japonsko začalo viac orientovať na budúcnosť, sa Akihabara stala známym miestom, kde sa nakupuje elektronický tovar všetkého druhu: rádiá, televízory, domáce spotrebiče, z ktorých mnohé sa predávali nelegálne. Tokijčania vedeli, že do “Elektrického mesta Akihabara” sa chodí po všetky najnovšie vynálezy na trhu.

Keď sa na svetovom trhu objavili domáce počítače, Akihabara bola prirodzene miestom ich nákupu. V 80. rokoch 20. storočia boli paso-kony, osobné počítače, špecifickým koníčkom. Vývoj internetu v nasledujúcich desaťročiach znamenal, že otakovia (posadnutí fanúšikovia, ktorí sa zjednotili do hrdej subkultúry) mohli tvoriť a šíriť svoje poznatky čoraz väčším tempom. Tovar v susedstve sa menil tak, aby vyhovoval tejto kultúrnej explózii. Hoci je Akihabara stále miestom, kam sa chodí za počítačmi, mobilnými telefónmi, fotoaparátmi, videohrami a iným elektronickým tovarom, vizuálnu krajinu ovládla estetika anime a mangy.

V posledných rokoch sa elektrické mesto Akihabara stalo len rajom spotrebiteľov. V nedeľu je centrálna ulica Chuo-dori pre automobily uzavretá. Nakupujúci zaplavujú ulice a tlačia sa vo veľkých obchodných domoch ako Mandarake a Don Quijote, ako aj v malých nezávislých stánkoch. Stala sa obľúbeným miestom, kde sa zhromažďujú najmä tínedžeri, najmä tí, ktorí prichádzajú z iných častí Tokia. Predávajú sa tu rozkošné, farebné výrobky a všade sa pohybujú cosplayeri. Populárna dievčenská skupina AKB48, ktorej názov pochádza z tejto štvrte, má v Akihabare dokonca reštauráciu.

Akihabara však nie je úplne preplnená kapitalizmom: nezávislí umelci, ktorí nie sú viazaní žiadnym kontraktom, nachádzajú v tejto štvrti miesto, kde môžu predávať svoje CD, komiksy a romány dychtivým kupujúcim na chodníku.

Japonsko ponúka ďalšie miesta

Japonsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: 日本
Hlavné mesto: Tokio
Úradné jazyky: japončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 377973 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: jen
Kód meny: JPY
Kurz (za 1 € dostaneš): 171.373 JPY
Medzinárodný kód krajiny: JP/JPN
Internetová doména: .jp
Predvoľba telefónneho čísla: +81