Skip to content

Knižné mesto Jimbōchō

Raj pre bibliofila, ktorý obsahuje stovky kníhkupectiev a ponúka na predaj viac ako tretinu kníh z druhej ruky v Tokiu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Knižné mesto Jimbōchō je jedno z najstarších zachovaných a najväčších knižných miest na svete, možno druhé po Kaifengu v Číne. Uvádza sa, že v tejto štvrti je najmenej 400 kníhkupectiev, ktoré predstavujú viac ako tretinu predaja použitých kníh v Tokiu.

Korene knižného mesta siahajú do začiatku 80. rokov 19. storočia, keď bolo v oblasti Kanda-Jinbōchō založených niekoľko právnických škôl. Nasledovalo otvorenie niekoľkých kníhkupectiev, ktoré slúžili potrebám študentov, z ktorých mnohí do konca semestra odpredali svoje učebnice. Prváci si chodili kupovať lacné učebnice z druhej ruky a táto tradícia pokračovala celé roky.

Štvrť ako zázrakom prežila bombardovanie Tokia počas druhej svetovej vojny, ktoré zničilo väčšinu mesta. Po skončení vojny mesto kníh prekvitalo.

Dnes je Jimbōchō známe stovkami kníhkupectiev, ktoré sa špecializujú na rôzne špecifické žánre, ako je klasická literatúra, filozofia, umenie, popkultúra, veda, paperbacky, zahraničné a starožitné knihy. Návštevníci tu môžu nájsť čokoľvek od každodenných románov až po storočné mapy. V Tokiu niet lepšieho miesta pre bibliofilov, kde by sa mohli prechádzať a cítiť tú výraznú vôňu starých kníh.

Mal by si vedieť

Ako už bolo uvedené vyššie, každé kníhkupectvo sa špecializuje na špecifické žánre a médiá. Ak hľadáte knihy v angličtine, možno sa budete chcieť pozrieť do kníhkupectva Kitazawa, Sū-bunsō alebo Isseidō.

Za zmienku stojí aj výzdoba stien stanice Jimbōchō, ktorá imituje police plné kníh.

Japonsko ponúka ďalšie miesta

Japonsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: 日本
Hlavné mesto: Tokio
Úradné jazyky: japončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 377973 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: jen
Kód meny: JPY
Kurz (za 1 € dostaneš): 169.813 JPY
Medzinárodný kód krajiny: JP/JPN
Internetová doména: .jp
Predvoľba telefónneho čísla: +81