Skip to content

Elektráreň Ashalim

Hlboko v Negevskej púšti stojí najvyššia solárna veža na svete, ktorá vyzerá ako zo sci-fi filmu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Vďaka kvapôčkovej závlahe sú cesty do izraelskej Be’er Ševy lemované poliami, ktoré boli kedysi neúrodné. Jednoduchý systém vodovodných potrubí premenil Negevskú púšť na úrodnú poľnohospodársku pôdu. Novinka južne od Be’er Ševy však mení púšť na niečo, čo pripomína skôr sci-fi film.

Elektráreň Ashalim

Prvé znamenie niečoho nezvyčajného sa pred vami objaví hneď po opustení hraníc mesta. Ak sa pozorne pozriete, všimnete si bledooranžový plameň vznášajúci sa tesne nad obzorom. Keď sa priblížite, objaví sa vysoká tmavá veža, ktorej vrchol žiari rovnako jasne ako slnko. Svetlo vyžaruje smerom k zemi a zdá sa, že pripomína slnečné lúče. Toto je elektráreň Ashalim.

Ashalim, otvorená v septembri 2019, je najvyššia solárna elektráreň na svete, vysoká 260 metrov (853 stôp). Elektráreň Ashalim využíva sústavu 56 000 solárnych panelov známych ako heliostaty rozmiestnených okolo veže, ktoré odrážajú slnečné svetlo na vrchol. Heliostaty sú riadené počítačom a sledujú slnko, ktoré sa počas dňa pohybuje od východu na západ.

Elektráreň Ashalim

Z neúrodných vrchov kopcov obklopujúcich stanicu vyzerajú veža a heliostaty ako scéna z futuristického príbehu. Systém vyrába dostatok čistej energie na napájanie 120 000 domácností, čo je približne päť percent všetkých domov v Izraeli. Rozvoj elektrárne stále pokračuje. Zatiaľ čo výroba elektriny sa už začala, ďalšie plány umožnia elektrárni Ashalim kombinovať solárnu tepelnú energiu, fotovoltaickú energiu a zemný plyn.

Izrael ponúka ďalšie miesta

Izrael - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: יִשְרָאֵל
Hlavné mesto: Tel Aviv
Úradné jazyky: hebrejčina, arabčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 14. máj 1948
Rozloha: 22145 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: nový izraelský šekel
Kód meny: ILS
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.018 ILS
Medzinárodný kód krajiny: ISR/IL
Internetová doména: .il
Predvoľba telefónneho čísla: +972

Blízke miesta do +/- 300km