Skip to content

Amberd: strážca histórie a klenot Arménska

V Arménskych Kaukazských horách sa nachádza jedna z najzachovalejších stredovekých pevností - Amberd. Táto pevnosť, ktorá sa nachádza na výške 2300 metrov nad morom, bola postavená v 7. storočí a bola dôležitou strážnou vežou na obchodnej ceste, ktorá prechádzala cez Kaukaz z Ázie do Európy a ponúka nádherný výhľad na okolitú krajinu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Pevnosť Amberd bola postavená na mieste, kde sa stretávajú tri horské rieky – Arkashen, Amberd a Gorgevank. Toto miesto bolo strategické pre kontrolu obchodnej cesty a bolo výhodné pre obranu, pretože pevnosť bola postavená na skalnatom vrchole. Okrem toho, miesto bolo bohaté na zdroje ako drevo a vodu, čo bolo dôležité pre život obyvateľov pevnosti.

Pevnosť Amberd

Historické pozadie

Amberd bola postavená v 7. storočí ako arménska pevnosť na ochranu provincie. V 10. storočí bola pevnosť rozšírená a používala sa ako obranný hrad proti Turkom a Mongolom. V 13. storočí bol Amberd dobitý Mongolmi, ktorí využívali pevnosť ako vojenskú základňu. Po tomto období sa pevnosť Amberd stala útočiskom pre arménskych mníchov a bola využívaná ako kláštor a potom ako opevnené sídlo. V 17. storočí bola pevnosť Amberd opustená a začala sa rozpadávať.

Pevnosť Amberd

Architektúra

Pevnosť má jedinečnú architektúru a zvláštne dispozičné riešenie. Hlavné opevnené sídlo je postavené na kamennom útese a má tri veže, z ktorých každá má svoju vlastnú úlohu. Najvyššia veža bola určená pre stráže, druhá pre vojenské zásoby a tretia ako obytné priestory. V dolnej časti pevnosti sa nachádza kaplnka sv. Krištofa a kúpele, ktoré sú zaujímavé pre svoje liečivé účinky i dnes.

Pevnosť Amberd

Aj keď pevnosť bola postavená už v stredoveku, jej význam a vplyv na históriu a kultúru Arménska trvá dodnes. Pevnosť bola svedkom mnohých historických udalostí a bola miestom, kde sa rozhodovalo o osudoch mnohých ľudí. Pevnosť Amberd tak dnes slúži aj ako národná pamiatka, súčasť kultúrneho dedičstva Arménska a v roku 2000 zapísaná na zoznam UNESCO svetového kultúrneho dedičstva.

Arménsko ponúka ďalšie miesta

Arménsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): 420.685 AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374

Blízke miesta do +/- 300km