Skip to content

Bavlníkový strom

Tento najstarší strom v krajine stojí na mieste, kde v minulosti zotročení ľudia údajne založili mesto Freetown.

Približná doba čítania: 2 minúty

Historickým symbolom Freetownu, hlavného mesta Sierra Leone, je veľký strom kapok známy ako “bavlníkový strom”. Podľa legendy získal strom na význame v roku 1792, keď sa na mieste dnešného Freetownu usadila skupina bývalých otrokov.

Bavlníkový strom, Sierra Leone

Po americkej revolúcii Briti udelili slobodu zotročeným ľuďom, ktorí počas vojny bojovali na strane koruny. Niektorí takzvaní “čierni lojalisti” dostali pôdu a suroviny, aby sa presídlili do Britmi kontrolovaného Nového Škótska, zatiaľ čo iní odišli do Londýna a niektorých častí Karibiku. V roku 1787 bolo približne 4 000 bývalých zotročených ľudí presídlených do Sierra Leone – bez ohľadu na to, odkiaľ oni alebo ich predkovia pôvodne pochádzali. O päť rokov neskôr sa z Nového Škótska do Sierry Leone presťahovala ďalšia skupina.

Bavlníkový strom, Sierra Leone

Podľa príbehu, keď dorazila prvá loď, vyšli k veľkému stromu tesne nad zálivom a usporiadali tam ďakovnú bohoslužbu, modlili sa a spievali piesne. Tento strom stále stojí, teraz medzi budovou súdu a Národným múzeom. Hoci jeho presný vek nie je známy, vie sa, že existoval už v roku 1787 a považuje sa za najstarší bavlníkový strom v krajine. Bavlníkový strom je ikonickou pamiatkou hlavného mesta a objavuje sa na bankovkách v hodnote 10 000 leónov.

Sierra Leone ponúka ďalšie miesta

Sierra Leone - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sierra Leone
Hlavné mesto: Freetown
Úradné jazyky: angličtina, bengálčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 27. apríl 1961
Rozloha: 71740 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: leone
Kód meny: SLL
Kurz (za 1 € dostaneš): 24891.785 SLL
Medzinárodný kód krajiny: SLE/SL
Internetová doména: .sl
Predvoľba telefónneho čísla: +232