Skip to content

Národné železničné múzeum

Po zatvorení železníc v Sierre Leone v roku 1974 bola kolekcia lokomotív a ďalších exponátov celé desaťročia ukrytá v tejto starej dielni, ktorá je teraz múzeom.

Približná doba čítania: 2 minúty

Železničná sieť v Sierra Leone bola vybudovaná v roku 1897 a mala jednu trať do Daru vo východnej časti krajiny (a malú odbočku do Makeni, najväčšieho mesta na severe).

Železničný systém fungoval do roku 1974, potom bol zrušený v dôsledku kombinácie nárastu automobilovej dopravy a politiky krajiny. Od tohto roku boli niektoré lokomotívy zakúpené a odoslané do Walesu, ostatné boli uložené v hlavnom meste Freetown. Boli uskladnené v bývalej železničnej dielni s úmyslom premeniť ju na múzeum.

Zbierka prežila napriek tomu, že roky bola zanedbaná údržba a dielňa sa počas občianskej vojny v Sierra Leone zmenila na úkryt. V rokoch 1992 až 2002 prišlo o život približne 50 000 ľudí a ďalšie státisíce prišli o svoje domovy. Mnohí z týchto vysťahovalcov našli komplex bývalej dielne a premenili ho na dočasný prístrešok.

National Railway Museum, Freetown, Sierra Leone

Po skončení vojny bola zbierka železničných lokomotív nájdená a začali sa reštaurátorské práce. Tím sa pustil do čistenia a opravy motorov, ako aj priestorov dielne. Múzeum bolo oficiálne otvorené v roku 2005 a odvtedy sa neustále rozrastá. V múzeu sú vystavené mapy železníc, ich história a fotografie staníc. Jedným z nezvyčajných predmetov v zbierke múzea je gauč špeciálne vyrobený pre kráľovnú Alžbetu II. na cestu po krajine v roku 1961 (nikdy ho nepoužila) a cisternová lokomotíva vyrobená v roku 1915.

Sierra Leone ponúka ďalšie miesta

Sierra Leone - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sierra Leone
Hlavné mesto: Freetown
Úradné jazyky: angličtina, bengálčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 27. apríl 1961
Rozloha: 71740 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: leone
Kód meny: SLL
Kurz (za 1 € dostaneš): 24524.633 SLL
Medzinárodný kód krajiny: SLE/SL
Internetová doména: .sl
Predvoľba telefónneho čísla: +232

Blízke miesta do +/- 300km