Skip to content

309. letecká servisná a údržbárska skupina

Najväčší cintorín vojenských lietadiel na svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Milovníci lietadiel sa radujú! Raj sa našiel a nachádza sa v areáli leteckej základne Davis-Montham v Tucsone v Arizone.

AMARG

Oblasť s rozlohou 2 600 akrov, oficiálne nazývaná 309. Aerospace Maintenance and Regeneration Group (AMARG), hoci ľudovo známa ako „Boneyard“, je plná vyradených lietadiel, vrátane takmer všetkých typov lietadiel, ktoré lietali v amerických ozbrojených silách od druhej svetovej vojny.

Bezprostredne po skončení druhej svetovej vojny tu boli zaparkované lietadlá B-29 a C-74, aby sa z nich dali získať náhradné diely. Odvtedy sa toto letecké smetisko rozrastá: bombardéry B-52 z čias studenej vojny sú zaparkované vedľa stíhačiek/bombardérov F-4 používaných počas vojny vo Vietname, zatiaľ čo civilné lietadlá ako 707 vnášajú do okolia trochu rozmanitosti.

Diely získané z vyradených lietadiel sa používajú pri údržbe a opravách aktuálnych lietadiel Spojených štátov a spojeneckých/koaličných vojenských síl. Oficiálne údaje ministerstva obrany odhadujú, že vďaka použitiu súčiastok vyradených z Boneyardu každý jeden vynaložený dolár predstavuje jedenásť dolárov úspor vďaka opätovnému použitiu.

Suchá a vysoká nadmorská výška v Tucsone je ideálnym miestom na skladovanie; hrdza a iné znehodnotenia tu prebiehajú oveľa pomalšie. Vzhľadom na jedinečnú polohu krajiny sa Boneyard pravidelne využíva v Hollywoode na nakrúcanie postapokalyptických a akčných filmov.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

309. letecká servisná a údržbárska skupina

Spojené štáty - Krátke info

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -7:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km