Skip to content

Servisná stanica Fiat Tagliero

Futuristická čerpacia stanica v Eritrei je odkazom na fašistickú históriu Talianska.

Približná doba čítania: 3 minúty

V centre Asmary, hlavného mesta Eritrey, sa nachádza servisná stanica Fiat Tagliero. Táto čerpacia stanica vo futuristickom štýle, ktorú navrhol slávny taliansky architekt Giuseppe Pettazzi, bola dokončená v roku 1938.

Asmara je najväčším mestom Eritrey a za jej hlavné mesto ju vyhlásili Taliani počas svojej koloniálnej nadvlády nad touto africkou krajinou. Pettazzi v tomto období postavil v Eritrei mnoho budov v štýle art deco, ale táto čerpacia stanica – podľa vzoru lietadla, o čom svedčia jej “krídla” – je jeho najznámejšou.

Servisná stanica Fiat Tagliero je čerpacia stanica, ktorej súčasťou je centrálna veža s kancelárskymi priestormi, pokladňou a obchodom. Vzletný dizajn budovy je všeobecne chápaný ako problematická narážka na fašistickú históriu Talianska; bola postavená len niekoľko mesiacov po tom, čo lietadlá krajiny rozprášili nad Eritreou tisíce sírnych yperitových granátov, ktoré zabili desaťtisíce nevinných civilistov.

Počas výstavby sa úrady pokúšali presvedčiť architekta, že krídla budovy si z bezpečnostných dôvodov vyžadujú stĺpy. Pettazzi odmietol vyhovieť a zašiel tak ďaleko, že sa vyhrážal dodávateľovi čerpacej stanice a jednému nevinnému stavebnému robotníkovi ručnou strelnou zbraňou v dramatickom prejave presvedčenia, keď stál na vrchole svojho diela. Zjavne sa domnieval, že podpery nie sú potrebné, a spor vyhral.

Pettazziho čin nie je prekvapujúci, keďže architekti, ktorí boli pre Mussoliniho fašistické Taliansko (a Európu všeobecne) príliš avantgardní, boli vyslaní do Asmary, aby navrhli divoké nápadité budovy ako spôsob, ako ilustrovať taliansku predstavu moderného mesta na ich novozískanom území. Pettazzi sa na to hodil.

Pozoruhodný príklad talianskej modernistickej architektúry, servisná stanica Fiat Tagliero, je dodnes konštrukčne pevná a prežila mnohé konflikty a vojny. V roku 2003 bola zrekonštruovaná a podľa zákona ju nie je možné upravovať. Aj vďaka tejto pozoruhodnej čerpacej stanici bola Asmara v júli 2017 vyhlásená za svetové dedičstvo UNESCO.

Eritrea ponúka ďalšie miesta

Eritrea - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: ኤርትራ
Hlavné mesto: Asmara
Úradné jazyky: angličtina, arabčina, tigriňa
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 24. mája 1993
Rozloha: 117600 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: nakfa
Kód meny: ERN
Kurz (za 1 € dostaneš): 16.116 ERN
Medzinárodný kód krajiny: ERI/ER
Internetová doména: .er
Predvoľba telefónneho čísla: +291

Blízke miesta do +/- 300km