Skip to content

Múzeum rakiet Titan

Jediné americké nukleárne raketové silo prístupné verejnosti.

Približná doba čítania: 2 minúty

Jediné verejnosti prístupné megatonové raketové silo z čias studenej vojny, Múzeum rakiet Titan, ponúka jedinečný zážitok. Nachádza sa v horúcej arizonskej púšti – v bezútešnom prostredí, ktoré je pre silo s jadrovými raketami ako stvorené – a až do roku 1982, keď ho Ronald Reagan vyradil z prevádzky, bolo najväčším jadrovým raketovým silom v kontinentálnych Spojených štátoch.

Vo vnútri sila si môžete zblízka pozrieť raketu, ktorá sa používala na cvičenia (originál bol premiestnený, keď sa zo sila stalo múzeum), kontrolnú miestnosť a obytné priestory na mieste, ktoré bolo postavené tak, aby prežilo priamy útok niekoľkomegatonového jadrového výbuchu. Chodby vyzerajú, akoby patrili na Hviezdu smrti, ale toto nie je sci-fi. Vyvrcholením prehliadky je simulovaný štart s tajnými kódmi a zapaľovaním dvoma kľúčmi, odpočítavaním a výbuchom. Jadrová zima, následný spad a postapokalyptické následky sú ponechané na predstavivosť. Sedieť hlboko v útrobách jedného z najničivejších zariadení, aké kedy človek vytvoril, je oveľa desivejší zážitok ako akýkoľvek strašidelný dom.

Jadrová raketa

Obsluha z bezpečnostných (a možno aj psychologických) dôvodov nikdy nepovedala, kam sú namierené rakety pripravené na odpálenie.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -7:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.09 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km