Skip to content

V roku 1970 sa chránenec Franka Lloyda Wrighta Paolo Soleri vydal do arizonskej púšte, aby v nej založil experimentálnu osadu, ktorá mala byť prototypom nového typu sebestačných miest. Soleri v plánoch na nové mesto Arcosanti skĺbil ochranu prírody, zníženie množstva odpadu a podľa jeho vlastných slov “elegantnú striedmosť”. Názov Arcosanti je odvodený od slova “arcologie”, čo je spojením ekológie a architektúry.

Osada dokáže pojmúť 5 000 osôb. Hoci od zahájenia budovania mesta uplynuli už desiatky rokov, stavba sa stále nachádza v začiatkoch. Kvôli nedostatku financií sa Arcosanti nemohlo rozrastať, dnes má teda len medzi 50 – 150 obyvateľov v závislosti na ročnom období.

Experimentálna osada

S výstavbou domov, skladov, vonkajších amfiteátrov a návštevníckych centier pomáhali počas rokov tisíce dobrovoľníkov. Všetko je tu postavené z betónu a budovy sú zdobené priečeliami a polkruhmi. Ľudia, ktorí sa chcú stať súčasťou experimentu, sa môžu zúčastniť krajinárskych seminárov alebo stáži. Práce na Arcosanti finančne zaisťuje predaj bronzových a keramických veterných zvonkohier.

Budovy už vyzerajú trochu zašle. Soleri v roku 2013 zomrel a tak už sa o ich údržbu pravdepodobne nikto nepostará. Arcosanti však poskytuje skutočne zaujímavú alternatívu k rozliezajúcim sa veľkomestám.

Arcosanti, AZ 86333, USA
34.3425315,-112.1005547
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Spojené štáty - Krátke info

United States
Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.132 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km