Skip to content

Herkulova veža

Najstarší rímsky maják, ktorý sa stále používa.

Približná doba čítania: 2 minúty

Impozantné dielo Rimanov zdobiace španielsky polostrov La Coruña sa aktuálne drží na prvej priečke najstarších funkčných majákov na svete a každoročne doň zavíta viac ako 120 000 turistov, pričom – prekvapivo – Európania tvoria iba necelú pätinu. Maják nesúci meno jedného z najväčších hrdinov starogréckej mytológie zaujme nejasnou históriou, ktorá sa podľa odborníkov začala písať od konca prvého storočia do začiatku druhého storočia.

Tower of Hercules, Spain

K pôvodnej stavbe vysokej 34 metrov sa počas rozsiahlej rekonštrukcie pripojilo ďalších 21 metrov a maják sa tak mierne vychýlil do rovnomerného kvádrového dizajnu. Na vrchole budovy pribudli dve osemuholníkové časti rozličnej veľkosti, ktoré doplnili staroveké múry vybudované podľa vzoru Alexandrijského majáka.

Tower of Hercules, Spain

Majestátnu vežu si turisti môžu pozrieť zblízka a po celý rok majú možnosť nazrieť aj do udržiavaného interiéru majáka. Davy turistov, ktoré sa hrnú do Herkulovej veže, si vychutnajú neobyčajné vnútorné priestory v pôvodnom stave, ktoré ponúkajú nezmenený obraz zo starovekých čias.

Tower of Hercules, Spain

Čisto kamenné vyhotovenie stien, podláh a nosných stĺpov dopĺňa presne 234 kamenných schodov. Po ich zdolaní na návštevníkov čaká pohľad na veľkolepú sklenú kupolu a výhľad na okolité pobrežie a morské vlny. V centre kupoly sa nachádza základ celého majáka a verejnosť tak môže nahliadnuť do prevádzky aj so sprievodcom. Herkulova veža je súčasťou svetového dedičstva UNESCO a nachádza sa aj na zozname národných pamiatok Španielska.

Španielsko ponúka ďalšie miesta

Španielsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: España
Hlavné mesto: Madrid
Úradné jazyky: kastílčina, katalánčina, valencijčina, arančina, galícijčina, baskičtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 6. decembra 1978
Rozloha: 505990 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ESP/ES
Internetová doména: .es
Predvoľba telefónneho čísla: +34

Blízke miesta do +/- 300km