Skip to content

Espigueros of Lindoso

Tieto úzke kamenné sýpky sa už stovky rokov používajú na uskladnenie a sušenie obilia.

Približná doba čítania: 3 minúty

Espigueros z Lindoso sú dlhé kamenné sýpky, ktoré sa používajú na uskladnenie obilia. Najstaršie z približne 50 espigueros pochádzajú zo 17. storočia. Zreteľné uhly a nedostatok lišajníkov na niektorých z nich naznačujú, že sú pomerne mladé, a niektoré ďalšie sú vyrobené zo starších a novších materiálov, čo poukazuje na údržbové práce. Každý espiguero patrí jednej rodine a niektoré z nich sa používajú dodnes.

Sýpka, Portugalsko

Základňa espiguero je vyrobená z kameňa a je umiestnená na špicatých, pevných stĺpoch, ktoré ju vyvyšujú nad zem a chránia obilie pred hlodavcami. Bočné steny majú zvislé otvory, ktorými prúdi vietor a suší obilie, zatiaľ čo predné a zadné steny môžu byť kamenné alebo drevené. Strešná krytina pozostáva z dvoch žulových dosiek, ktoré sa spoja na vrchole a často sú osadené krížom, ktorý je tiež kamenný. Pri ich čelnom vchode sa zvyčajne nachádzajú hrubé kamenné schody.

V Lindoso sa všetky espigueros nachádzajú na mlatovisku, ktoré je mierne vyvýšené od blízkej dediny. Nájsť espigueros na vyvýšenine je v Portugalsku celkom bežné. Aj keď je takéto umiestnenie často nápadné, výber miesta je spôsobený skôr funkčnými než estetickými záujmami. Na vyvýšenom mieste pravdepodobne fúka najsilnejší vietor a čím viac je tam vetra, tým lepšie je to pre sušenie obilia. Táto potreba je o to zrejmejšia, že zber sa uskutočňuje na jeseň a december je mesiac s najvyšším množstvom zrážok.

Sýpka, Portugalsko

Skutočnosť, že espigueros bývajú postavené v jednom zoskupení v blízkosti dediny, viedla niektorých vedcov k názoru, že to svedčí o spoločnom spôsobe života. Ďalší výskum však ukázal, že zoskupenie pravdepodobne slúžilo na uľahčenie dohľadu pred zlodejmi.

Portugalsko ponúka ďalšie miesta

Portugalsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Portugal
Hlavné mesto: Lisabon
Úradné jazyky: portugalčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 92212 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: PRT/PT
Internetová doména: .pt
Predvoľba telefónneho čísla: +351