Skip to content

Hadriánova brána

Tento oblúk umožňujúci triumfálny vstup do Antalye bol postavený na počesť cisárovej návštevy.

Približná doba čítania: 3 minúty

Hadriánova brána bola postavená v roku 130 n. l. Následne bol okolo starej časti mesta (Kaleiçi) postavený múr, do ktorého bola zakomponovaná aj brána. Hadriánovu bránu možno zaradiť medzi typické rímske triumfálne brány s tromi oblúkmi rovnakej veľkosti. Celková výška brány je 8 metrov a je zložená z mramoru a žuly.

Hadriánova brána

Obe priečelia brány majú po štyri stĺpy. Bránu zdobí kvetinová výzdoba a hornej časti dominujú štylizované hlavy levov. Dve veže priliehajúce k Hadriánovej bráne neboli súčasťou pôvodného návrhu. Hoci južná veža bola postavená nie oveľa neskôr ako brána, jej architektúra je úplne odlišná. Severná veža bola, naopak, postavená oveľa neskôr v priebehu 13. storočia n. l. Prejazd povozov cez bránu v priebehu storočí zanechal v jej základni hlboké koľaje.

Niekedy sa uvádza, že Hadriánovu bránu “objavil” sir Francis Beaufort v roku 1817. Keďže brána bola (a stále je) uprostred obývaného mesta, presnejšie by bolo povedať, že sir Beaufort oznámil existenciu brány na západe. Rozsiahla rekonštrukcia brány bola ukončená v roku 1959.

Hadriánova brána

Mytológia obklopujúca túto bránu sa úplne vzďaľuje od reality, pričom sa tvrdí, že touto bránou cestovala kráľovná zo Sáby. Aj keď to nie je jasné, isté je, že údajne žila približne tisíc rokov pred postavením Hadriánovej brány. Je však pravdepodobné, že Hadriánova brána nahradila už existujúcu bránu, pod ktorou možno kráľovná zo Sáby skutočne cestovala.

K Hadriánovej bráne vedú schodiská z oboch strán, pretože základňa brány je teraz oveľa nižšia ako okolitý terén.

Turecko ponúka ďalšie miesta

Turecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Türkiye
Hlavné mesto: Istanbul
Úradné jazyky: turečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 29. október 1923
Rozloha: 783356 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: turecká líra
Kód meny: TRY
Kurz (za 1 € dostaneš): 34.522 TRY
Medzinárodný kód krajiny: TUR/TR
Internetová doména: .tr
Predvoľba telefónneho čísla: +90

Blízke miesta do +/- 300km