Skip to content

Centralia

Toxické mesto duchov pod ktorým horí večný oheň

Približná doba čítania: 3 minúty

V októbri 2013 vyhralo osem zostávajúcich obyvateľov kedysi trojtisícového mestečka Centralia v tiahlom súdnom spore o právo zostať vo svojich domovoch. Obyvatelia bývalého ťažobného mesta môžu naďalej žiť medzi obrovskými rastlinami obklopení popraskanými ulicami, z ktorých trhlín stúpa oxid uhoľnatý.

Centralia bola založená v polovici 19. storočia na bohatej antracitovej žile ako banská osada. V roku 1962 sa však stalo niečo, čo z kľudného mestečka urobilo nebezpečnú pustinu. V jednej z podzemných štôlní sa rozšíril nekontrolovateľne oheň.

Presná príčina požiaru nie je jasná. Jedni tvrdia, že bol spôsobený každoročným spaľovaním skládky miestnymi hasičmi, druhí za príčinu požiaru považujú oheň, ktorý sa v doloch rozhorel v roku 1932, ale údajne nebol riadne uhasený a tak sa pomaly rozširoval do nevyužívaných častí dolu.

O ako rozsiahly problém sa jedná, bolo zistené až v roku 1979, keď miestny starosta a majiteľ benzínovej pumpy John Coddington kontroloval zásoby paliva vo svojich podzemných nádržiach, pri čom zistil, že benzín ma teplotu 77,7 °C.

oxid uhoľnatý v meste

Ďalší šok prišiel v roku 1981, kedy sa zem pokúsila “zjesť” Todda Domboskiho. 12 ročný Todd bol akurát na dvore, keď sa otvorila zem a on spadol do tlejúceho závrtu o priemere 2.5 metra. Našťastie sa mu podarilo držať sa koreňov stromu, pokiaľ nebol vytiahnutý do bezpečia. Neskôr bolo zistené, že závrt bol hlboký 46 metrov a plný smrteľného oxidu uhoľnatého.

Po týchto príhodách si vláda začala na pozemky v Centralii nárokovať výsadné právo, zabavovať pôdu a obyvateľov presídľovať. V roku 1980 malo mestečko Centralia populáciu 1 017 osôb, v roku 2000 ich bolo už len 21. V roku 2002 Centralia prišla i poštovné smerovacie číslo.

Teraz si zostávajúci obyvatelia Centralie vydobyli právo tu zostať do konca svojich životov. Potom pripadne ich pozemok štátu. Oheň medzi tým horí ďalej.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1