Skip to content

Zvonivé kamene v parku Ringing Rocks

Tajomné skaly, ktoré po údere melodicky zvonia.

Približná doba čítania: 2 minúty

V roku 1890 usporiadal J. J. Ott pozoruhodný koncert pre Buckwampumskú historickú spoločnosť. Pozoruhodnosť koncertu nespočívala v hudbe, ale v nástroji, na ktorom Ott hral. Nástroj bol z kameňov, ktoré po údere kladivom vydávali „jasné, zvonivé tóny“. Dalo by sa povedať, že to bol prvý rockový koncert.

Ringing Rocks Park

Ott si zaobstaral hudobné kamene z neďalekého kamenného poľa v Upper Black Eddy v Pensylvánii. Toto kamenné pole, dnes známe ako Ringing Rocks Park, zaberá 7 akrov inak zalesnenej oblasti a balvany sú tu veľké viac ako 3 metre.

Zvoní len asi tretina skál a dlho nebolo jasné, prečo skaly vôbec zvonia. V roku 1965 však skupina vedcov skaly rozbila, polámala a narezala na plátky. Po vykonaní početných testov zistili, že hoci všetky skaly skutočne zvonia, často to robia pri nižších tónoch, ako je ľudské ucho schopné vnímať. Okrem toho presný princíp, ktorým zvonia, zostáva stále neznámy. (Možno to súvisí s cyklom zmrazovania a rozmrazovania, ktorý pomohol vytvoriť kamenné pole.)

Zvuky týchto záhadných skál si môžete vypočuť nižšie.

Hoci mnohých láka nelegálne si zvoniaci kameň schovať do vrecka na neskoršie použitie, je to zbytočné, pretože kamene strácajú svoju muzikálnu schopnosť, keď sa oddelia od ostatných kameňov.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Zvonivé kamene v parku Ringing Rocks

Spojené štáty - Krátke info

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1