Skip to content

Mütterovo múzeum

Najznámejšie americké múzeum lekárskych zvláštnosti a domov pozostatkov mozgu Einsteina.

Približná doba čítania: 2 minúty

Múzeum pomenované po doktorovi Thomasovi Dent Mütterovi, ktorý inštitúcii v roku 1858 daroval svoju zbierku lekárskych pomôcok, vystavuje kolekciu ľudských lebiek, časti tiel a anatomické modely určené k výučbe budúcich lekárov.

Za zmienku stoji Hyrtlova zbierka lebiek v najvyššom poschodí, ktorá obsahuje 139 ľudských lebiek z 19. storočia. Na každej je napísané meno, vek, zamestnanie a miesto a čas úmrtia. I keď je popis krátky, často prezrádza mnohé. 28 ročný Maďar zomrel “vlastnou rukou po rane do srdca, kvôli únave životom”, zatiaľčo muž z Bosny bol “zabitý v bitke ostrostrelcom z Rakúska”.

V spodnom poschodí sa potom nachádzajú exponáty na vzácne choroby. Kostra v jednej z vitrín vyzerá ako by sa rozpúšťala, patrila Harrymu Eastlackovi, ktorý trpel chorobou spojivového tkaniva zvanou fibrodysplasia ossificans progressiva, pri ktorej sa svaly a šľachy postupne menia v kosti, čo zapríčiňuje neschopnosť pohybu.

O pár metrov ďalej leží niečo, čo vyzerá ako obrovský had z papierovej hmoty. Jedná sa o takmer trojmetrovú napodobneninu “mega čreva” muža, ktorého hrubé črevo v sebe kvôli nervovému onemocneniu nahromadilo 18 kilogramov výkalov. Keď sa otočíš, uvidíš maličkú kostru v guličke. Je to lithopedion alebo “skamenelé dieťa”, ktoré zomrelo a kalcifikovalo v delohe svojej matky a bolo objavené až o 24 rokov neskôr.

Rez mozgu
Rez z mozgu Alberta Einsteina!

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.066 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1