Skip to content

Nervový systém „Harriet Cole“

Tento starostlivo extrahovaný nervový systém údajne pochádza od opatrovateľky z 19. storočia, ktorá svoje telo darovala vede.

Približná doba čítania: 3 minúty

Harriet Cole bola žena, ktorá v 80. rokoch 19. storočia pracovala ako členka správcovského personálu na Hahnemann Medical College. Po tom, ako vo veku 35 rokov zomrela na tuberkulózu, Dr. Rufus B. Weaver, profesor anatómie, starostlivo vyoperoval celý jej nervový systém. Alebo aspoň tak sa to rozpráva.

Keď Weaver dokončil preparáciu nervovej sústavy, vedecká komunita chválila jeho úspech bez toho, aby venovala väčšiu pozornosť osobe, ktorá to umožnila. Príbeh „Harriet Cole“ sa vynoril v priebehu nasledujúcich desaťročí a archivári Drexelovej univerzity (ktorej lekárska fakulta bola predtým Hahnemann Medical College) stále dávajú dokopy pravdu o jej identite.

Nervový systém

V priebehu piatich mesiacov v roku 1888 Weaver odrezal tkanivo, aby odhalil a vyoperoval mozgovo-miechový nervový systém. Nervy najprv kvôli ochrane zabalil do gázy a potom každé jedno vlákno natrel bielou farbou na báze olova a zalakoval. Weaver celú sústavu vystavil, pričom nervy boli usporiadané do tvaru ľudského tela.

Weaver po extrakcii nervového systému porozprával o projekte svojmu kolegovi lekárovi počas cesty do Európy. Lekár mu odpovedal: „Je to nemožné, v celom Spojenom kráľovstve nič také neexistuje, a keby to bolo možné, niekto by to už urobil.“ Weaver odpovedal pokojne: „Tak to urobil niekto v Spojených štátoch.“ Chudák britský lekár musel byť strašne nahnevaný.

Nervový systém

V článku pre Homeopathic World v auguste 1892 bol doktor Alfred Heath k Weaverovmu úspechu oveľa veľkorysejší. Nazval ho „zázrakom trpezlivosti a zručnosti pri pitve, akú ešte nikto nevidel“.

Weaver povedal, že mal v úmysle, aby nervový systém slúžil ako vzdelávacia pomôcka na lekárskej fakulte, čo sa určite splnilo. Ale našiel si aj oveľa širšie publikum, keď ho Weaver vzal na svetovú výstavu v Chicagu v roku 1893. Získal výstavnú medailu a modrú stuhu Premium Scientific Award.

Nervový systém

O „Harriet“, černoške, ktorá údajne darovala svoje telo vede, sa vie len málo. Jej nervová sústava je však dodnes známa a jej obrázky sa objavujú v stovkách učebníc, laboratórií a lekárskych ordinácií v Spojených štátoch i mimo nich. Nervová sústava prešla v priebehu rokov určitou obnovou, najmä zásluhou Hahnemannom vyštudovaného kardiológa Dr. Georgea Geckelera v 60. rokoch 20. storočia.

Dnes nervový systém „Harriet Coleovej“ stojí v celej svojej surrealistickej kráse v priestoroch Drexel University College of Medicine, uzavretý v sklenenej vitríne pred vchodom do kníhkupectva.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Nervový systém „Harriet Cole“

Spojené štáty - Krátke info

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1