Skip to content

Bazén oblúkov

V tejto starodávnej podzemnej nádrži v izrealskom meste Ramla si prehliadku spravíš len na člnkoch.

Približná doba čítania: 2 minúty

Táto starodávna nádrž ponúka návštevníkom nevšedný zážitok: možnosť sa počlnkovať v rámci 1200 rokov starého podzemného komplexu. Fantastický spôsob, ako obdivovať mohutné kamenné stĺpy, ktoré sa dvíhajú až k vysokému stropu elegentných oblúkov.

Bazén oblúkov (tiež nazývaný bazén sv. Heleny a bazén kôz) bol pôvodne postavený ako podzemná nádrž v roku 789 na zásobovanie obyvateľov mesta Ramla vodou. Podľa kresťanských záznamov si jeho výstavbu objednala svätá Helena. A vhodné je aj druhé meno, kozí bazén, pretože štvornohé zvieratá v minulosti tiež používali nádrž.

Ramla, Izrael

Naprieč tisícročiami a zemetraseniam je stále pevný a nenarušený pre tých, ktorí sa chcú vydať pod zem a pozrieť sa na niekoľko storočí starú stavbu. Zostúp krátkym, ale strmým schodiskom do chladného, slabo osvetleného priestoru. Nájdeš tu jednoduché veslice, ktoré čakajú na nalodenie. Stačí nastúpiť a chytiť sa vesiel.

Prehliadkou medzi 15 kamennými stĺpmi stráviš asi 20 minút. Na kamennej stene nájdeš nápis pripomínajúci stavbu pozrieš. Ak sa pozrieš hore, uvidíš štvorcové poklopy vytesané do kameňa, kde by ľudia spustili vedrá, aby si nabrali vodu. Keď konečne vyjdeš na povrch, je tu malá expozícia, ktorá sa venuje histórii budovy a vodnej nádrži.

Izrael ponúka ďalšie miesta

Izrael - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: יִשְרָאֵל
Hlavné mesto: Tel Aviv
Úradné jazyky: hebrejčina, arabčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 14. máj 1948
Rozloha: 22145 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: nový izraelský šekel
Kód meny: ILS
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.019 ILS
Medzinárodný kód krajiny: ISR/IL
Internetová doména: .il
Predvoľba telefónneho čísla: +972