Skip to content

Dagdizel

Dagdizel slúžil ako stanica na výrobu a testovanie torpéd či naftové motory. Teraz už toto miesto uprostred mora chátra.

Približná doba čítania: 3 minúty

Na pobreží Kaspického mora v meste Kaspiysk nachádzajúcom sa v ruskej republike Dagestan, si môžeš na obzore všimnúť zaujímavý útvar. Jedná sa o opustený sovietsky závod – súčasť továrne “Dagdizel” – ktorý sa používal na výrobu torpéd. Stojí uprostred Kaspického mora, obklopený zo všetkých strán vodou a neustále láka fotografov, nadšencov parkúru a hľadačov dobrodružstiev.

Rovnako ako slávna federálna väznica Alcatraz v USA, aj tento sovietsky závod je úplne obklopený vodou a na rozdiel od Alcatrazu však závod nebol postavený na ostrove. Myšlienka postaviť závod na torpéda v mori vznikla už v roku 1934. Plánovalo sa vybudovanie betónovej základne na pobreží a následná preprava s ukotvením na umelo vybudovanej masy kamenia.

V nasledujúcom roku bol betónový základ už hotový, inžinieri si však uvedomili, že podložie z umelého kamenia nebude dostatočne spoľahlivé. Preto vyvŕtali do morského dna 19 metrov hlbokú dutinu, ktorú vyliali železobetónovou hmotou, na ktorej uchytili základne piliere budúcej továrne. V roku 1939 boli stavebné práce ukončené a závod začal vyrábať torpéda.

Keď už bola továreň samostatným subjektom na mori, museli tam bývať aj robotníci. Pre potreby továrne a robotníkov boli vybudované obytné štvrte, reštaurácia, knižnica a dokonca aj basketbalové ihrisko.

Keď nacistické sily na začiatku druhej svetovej vojne postupovali sovietskym územím, výroba torpéd sa presunula do kazašského územia, ale výroba v Dagestane bola obnovená v roku 1944, rok pred skončením vojny. Bohužiaľ to netrvalo dlho. S technologickým pokrokom už závod nebol vhodný na testovanie torpéd, pretože okolité vody boli príliš plytké. Preto sa rozhodlo v roku 1966 bola továreň “Dagdizel” zatvorená a vybavenie bolo odstránené. Unikátna stavba zostala opustená na mori a začala postupne chátrať.

Dnes je chátrajúca budova môže len spomínať za svojou slávu, napriek tomu láka tých, ktorí hľadajú dobrodružstvo, nadšencov parkúru, fotografov a extrémnych turistov. K továrni sa dá dostať loďou, ale pre vystúpenie do budovy je potrebné určité úsilie, pretože stavba je v zlom stave a vstup je len na vlastné riziko.

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 97.105 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km