Skip to content

Pohrebné krypty Anatori

Legenda hovorí, že tieto kamenné stavby sú miestom, kam sa odsúdení obyvatelia zaniknutej dediny poslali na smrť.

Približná doba čítania: 2 minúty

Krypty Anatori sú štvorcové bridlicové stavby nachádzajúce sa v odľahlej oblasti pri hraniciach Čečenska, ktorá je opradená tajomnými legendami a povesťami. Klenby sú v centre väčšiny príbehov, čo nie je prekvapujúce: Sú v nich uložené kosti mŕtvych z už zaniknutej dediny.

Podľa jednej z legiend, keď sa v tomto regióne rozšírila čierna smrť, dedinu Anatori zasiahla tvrdo a rýchlo a nemohla sa postarať o všetkých svojich chorých. Namiesto toho, aby chorí nakazili svoju rodinu a priateľov, radšej sa sami rozhodli zomrieť v izolácii.

Z vlastnej vôle odchádzali zomierať do hrobiek postavených vo veľkej vzdialenosti. Tam odsúdení ležali na kamenných doskách a čakali na svoj definitívny koniec, pričom ich sprevádzali len tí, ktorí tiež zomierali. Keď už neboli žiadne voľné hrobky, chorí čelili svojmu osudu obklopení telami tých, ktorí už zomreli.

Teraz vstup a okná do krypty chránia oceľové mreže, zrejme preto, aby sa zabránilo krádežiam kostí. Mŕtvym sa však takáto ochrana neposkytovala vždy. Miestni obyvatelia rozprávajú príbehy z čias, keď ešte neboli mreže, keď videli ruskú ženu, ako prechádza cez rieku Arghuni a vyberá všetky lebky z hrobiek do vreca, než sa vydá na cestu späť cez hranice.

Anatori, Georgia

Táto oblasť Gruzínska je divoká a odľahlá. Na mieste sa stále nachádzajú pohanské kostoly “baranie hlavy” a blízkosť Čečenska (ruskej republiky) len prilieva olej do ohňa príbehu.

Gruzínsko ponúka ďalšie miesta

Gruzínsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sakartvelo
Hlavné mesto: Tbilisi
Úradné jazyky: gruzínčina, ruština, arménčina, azerbajdžančina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 69700 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: gruzínske lari
Kód meny: GEL
Kurz (za 1 € dostaneš): 2.854 GEL
Medzinárodný kód krajiny: GE
Internetová doména: .ge
Predvoľba telefónneho čísla: +995