Skip to content

Decebalova hlava

Nad riekou sa týči obrovský portrét starodávneho kráľa, ktorý vyzerá ako vystrihnutý zo Stredozeme

Približná doba čítania: 2 minúty

Táto 40 metrov vysoká bradatá kamenná tvár s výhľľadom na rieku Dunaj vyzerá ako niečo priamo zo Stredozeme (fiktívny svet v dielach Tolkiena). V skutočnosti je to čerstvé dielo rumunského podnikateľa.

Decebalova hlava

Decebal (Decebalus Odvážny) bol posledným kráľom Dácie. Bol tiež jedným z najmocnejších vládcov tohto starodávneho kráľovstva. po znovuzjednotení rozdrobených kmeňov Dákov viedol tri vojny proti dvom rímskym cisárom, až nakoniec v roku 106 podľahol v záverečnej vojne.

Národná identita moderného Rumunska je stále pevne zakorenená v jeho starodávnom dáckom dedičstve. Tento monumentálny kamenný portrét Decebala je dielom Iosifa Constantina Dragana, podnikateľa a historika. Nachádza sa na rumunskej strane Dunaja, priamo oproti Tabula Trajana, pamätníka rímskeho dobytie Dácie. Vo výške 40 metrov je to najvyššia skalná socha v Európe, a dokončenie tímu 12 sochárov trvalo 10 rokov (1994 – 2004).

Decebalova hlava

Pod portrétom kráľa je nápis trochu ironicky. Je napísaný v latinčine, v jazyku, ktorý do Rumunska priniesli nepriatelia Decebala. “DECABELUS REX – DRAGAN FECIT”, čo v preklade znamená “KRÁĽ DECABELUS – VÝROBCA DRĂGAN”.

Rumunsko ponúka ďalšie miesta

Rumunsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: România
Hlavné mesto: Bukurešť
Úradné jazyky: rumunčina, maďarčina, nemčina, rómčina, ukrajinčina, srbčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 10. máj 1877
Rozloha: 238397 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: leu (=100 bani)
Kód meny: RON
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.973 RON
Medzinárodný kód krajiny: ROU/RO
Internetová doména: .ro
Predvoľba telefónneho čísla: +40

Blízke miesta do +/- 300km