Skip to content

Tabula Trajana

Rímsky pamätník ich vlastnej zdatnosti a vytrvalosti.

Približná doba čítania: 3 minúty

Tajomstvo vojenského úspechu rímskej ríše spočívalo v dôkladnom plánovaní, ktoré predchádzalo každému ťaženiu. Ríšu križovala sieť ciest, aby sa uľahčil rýchly a efektívny presun vojsk. V prípade potreby rímsky ženijný zbor postavil nové cesty v regiónoch plánovaných vojenských akcií. Dobytie Dácie, regiónu pokrývajúceho väčšinu dnešného Rumunska, za vlády cisára Trajana, predstavuje veľká pamätná doska tesne nad hladinou Dunaja.

Tabula Traiana, Serbia

Za účelom zásobovania vlastných vojsk v Dácii dal Trajan postaviť vojenskú cestu. Tá brázdila nehostinný členitý horský terén. Na niektorých miestach museli rímski inžinieri vytesať cestu do takmer zvislých útesov. Časti cesty boli postavené na drevených konzolách nad riekami.

Tabula Trajana je pamätná tabuľa postavená na počesť víťazstva rímskeho cisára Trajána v Dáko-Rímskej vojne. Je 4 metre široká a necelé dva metre vysoká. Nachádza sa na srbskej strane obrátená k Rumunsku neďaleko Ogradiny, oproti Decebalovej hlave, najväčšej kamennej soche v Európe.

Tabula Traiana, Serbia

Nápis na doske v preklade znamená: “Cisár Traján, syn božského nerva, Nerva Traján, Vznešený, Germanicus (víťaz v Germánii), Pontifex Maximus (staviteľ mostov), po štvrtý krát zvolený tribúnom, otec vlasti, tretí krát konzulom, hĺbil v tejto skale a pomocou drevených trámov vybudoval túto cestu.”

Tabula Trajana bola pôvodne o 30 metrov nižšie. Pôvodné miesto bolo koncom 60. rokov 20. storočia zaplavené výstavbou vodnej nádrže Železné vráta a pamätník bol presunutý. Teraz je tesne nad hladinou. Je vyzdobená reliéfom dvoch delfínov a orla vznášajúceho sa na oblohe.

Srbsko ponúka ďalšie miesta

Srbsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Србија
Hlavné mesto: Belehrad
Úradné jazyky: srbčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 5. júna 2006
Rozloha: 88361 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: srbský dinár
Kód meny: RSD
Kurz (za 1 € dostaneš): 117.128 RSD
Medzinárodný kód krajiny: SRB
Internetová doména: .rs
Predvoľba telefónneho čísla: +381

Blízke miesta do +/- 300km