Skip to content

Opustené kúpele Băile Herculane

Staré kúpeľné mesto v rumunských horách, kde sa podľa legendy kedysi kúpal veľký hrdina Herkules.

Približná doba čítania: 3 minúty

V horách Rumunska, neďaleko južnej hranice so Srbskom, sa nachádza malé kúpeľné mestečko Băile Herculane. Băile Herculane je jedno z najstarších kúpeľných miest v Európe, ktoré vzniklo pred viac ako 2000 rokmi v rímskych časoch. Ľudia sem už po stáročia chodia, aby spoznali liečivú silu termálnych vôd.

Podľa legendy sa v liečivých vodách prameňov v okolí Băile Herculane kúpal hrdina Herkules, ako aj príslušníci rímskej aristokracie. Mesto sa hlási k tejto histórii a vzdáva hold legende prostredníctvom rôznych odkazov na Herkula a veľkej sochy boha na severnom námestí.

Najznámejšou pamiatkou Băile Herculane sú dnes už neexistujúce Băile Imperiale Austriece Neptun alebo Cisárske rakúske Neptúnove kúpele. Kúpele Neptún, postavené v 80. rokoch 19. storočia, boli v čase svojej najväčšej slávy považované za jedny z najmodernejších kúpeľov v Európe a využívala ich elita rakúskej kráľovskej rodiny. Kedysi honosná baroková budova dnes chátra a na pozadí horského masívu je na ňu pozoruhodný pohľad plný olupujúcej sa farby a hrdze. Po meste je roztrúsených aj niekoľko ďalších (o niečo menej pôsobivých) opustených kúpeľov.

Băile Herculane

V južnej časti Băile Herculane sa nachádza množstvo opustených hotelov zo sovietskej éry, ktoré sú samy o sebe architektonicky zaujímavé a pripomínajú pestrú históriu mesta. Podobne ako kúpele, aj tieto hotely boli jednými z prosperujúcich, takmer desaťročie potom počas oživenia mesta ako obľúbeného dovolenkového miesta počas sovietskeho obdobia. Kontrast medzi budovami nemôže byť výraznejší, čo robí z Băile Herculane zaujímavé miesto z vizuálneho aj historického hľadiska.

Ak chcete sami zažiť silu liečivých vôd, máte šťastie. V Băile Herculane dnes funguje niekoľko termálnych kúpeľov a pre turistov je k dispozícii množstvo moderných ubytovacích zariadení a prevádzok.

Rumunsko ponúka ďalšie miesta

Rumunsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: România
Hlavné mesto: Bukurešť
Úradné jazyky: rumunčina, maďarčina, nemčina, rómčina, ukrajinčina, srbčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 10. máj 1877
Rozloha: 238397 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: leu (=100 bani)
Kód meny: RON
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.976 RON
Medzinárodný kód krajiny: ROU/RO
Internetová doména: .ro
Predvoľba telefónneho čísla: +40

Blízke miesta do +/- 300km